Günün Olayı

Bahriye Üçok 26 yıl önce bugün katledildi

Doç. Dr. Bahriye Üçok, gerici teröristler tarafından 26 yıl önce bugün katledildi.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bahriye Üçok, evine gönderilen bir bombalı paketle katledildi. İstanbul’dan Ankara Çankaya’daki evine özel bir kargo şirketiyle yollanan kitap paketini açan Üçok, içindeki bombanın patlaması sonucu ağır yaralandı. İki kolu ve bir bacağı kopan Üçok kaldırıldığı hastanede ameliyata alınamadan hayatını kaybetti.

Cinayeti İslami Hareket adlı örgüt üstlenmiş, Cumhuriyet gazetesini telefonla arayarak İslami Hareket Örgütü adına konuştuğunu bildiren bir kişi Üçok’u “tesettür konusundaki düşünceleri yüzünden” cezalandırdıklarını söylemiş ve aynı kişi “İslam’a sınır koyanları öldürmeyi borç bildiklerini” belirtmişti.

Üçok’un, “İslam’dan Dönenler”, “Yalancı Peygamberler” ve “İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” adlı üç kitabı bulunuyor. SHP Parti Meclisi Üyesi Bahriye Üçok, katledildiği sırada SHP için bir laiklik raporu hazırlıyordu.

Üçok, katıldığı toplantılarda sık sık laiklik, kadın hakları ve irtica faaliyetleri üzerinde durmuş, “laikliğin savunucusu ilahiyatçı” olarak tanınmıştı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı