GündemKültürManşetTürkiye

Bakanlık temsilcisi tarihi eser kaçakçılığından gözaltında!

Türkiye’deki tarihi eser kazılarında Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilciliği, koordinatör ve arkeolog olarak görev yapan H.E. tarihi eser kaçakçılığı suçlamasıyla gözaltına alındı.

Evli 1 çocuk babası olduğu öğrenilen H.E.’nin (45), Milas’a bağlı Pınar Köyü’nde kiraladığı iddia edilen eve dün akşam jandarma tarafından baskın düzenlendi. Milas Müze Müdürü Ali Sinan Özbey’in de katıldığı baskında yapılan aramalarda Osmanlı, Helenistik, Bizans ve Karya dönemlerine ait, kolilere yerleştirilmiş, değeri 10- 12 milyon lira olduğu belirtilen gözyaşı şişeleri, bakır, gümüş, altın sikkeler, yüzük, bilezik, takı, iğneler, paha biçilemeyen Alabastram cam figürü, el yazısı altın varaklı Kuran-ı kerimler, savaş malzemeleri, saklama kapları, tüfek ve tabancalar, bronz ve mermer heykelcikler ele geçirildi.

Baskının ardından H.E. Milas’taki evinde gözaltına alındı. Eserlerin kendisine ait olmadığını savunan H.E., kendisine komplo kurulduğunu iddia ederek sözlerini tamamladı.

Milas Müze Müdürü Ali Sinan Özbey, olayı, o sırada ilçede olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a bildirdi. Bakan Günay’ın da “Kimsenin gözünün yaşına bakmayın. Kazılarda çalışan personel üzerinde titizlikle durun. Vatanın zenginliklerini satmaya çalışanların benim gözümde vatan hainliğinden farkı yok. Bu soruşturmanın peşini bırakmayın” dediği öne sürüldü.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı