GündemManşetPolitikaTürkiye

Bakanlıkta atanan 1709 kişinin tamamı aynı sendikadan!

Nurettin Demir

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Milli Eğitim Bakanlığındaki bin 709 şube müdürünün atanmasının çok ilginç olduğunu ifade ederek, “40 bin kişi sınava başvuruyor, 6 bin kişiye yakın insan sözlü sınava giriyor ama sözlü sınavda sadece bir sendikanın bin 709 kişisi alınıyor” dedi.

Demir, düzenlediği basın toplantısında, Danıştayın iptal kararına rağmen, Milli Eğitim Bakanlığındaki bin 709 şube müdürünün atamalarının iptal edilmesi konusunda bir gelişme olmadığını belirterek, “Devlet devleti kandırıyor, devlet de vatandaşı kandırmaya, yalan söylemeye devam ediyor” diye konuştu.

Vatandaşların bu konu hakkında Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) başvurduğunu anımsatan Demir, “Başbakanlık bu konuyu Milli Eğitim Bakanlığına soruyor. Bakanlık da bu uygulamanın hepsinin doğru olduğunu, bin 709 şube müdürünün atama işleminin, Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından 22 Ocak 2015 tarihinde hukuka uygun bulunduğunu söylüyor. Doğru mu bu? Değil” ifadelerini kullandı.

CHP’li Demir, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın 1,5 yıl önce Plan ve Bütçe Komisyonunda, “Bu kararı uygulayacağız” demesine rağmen halen karanın gereğinin yerine getirilmediğini kaydetti.

Bakan Avcı’nın hukuku, Anayasa’yı çiğnediğini ileri süren Demir, “Bakanlık hem Başbakanlığı kandırıyor, hem kendisini kandırıyor. Devlet de vatandaşa yalan söyleyerek kandırıyor. Bu şekilde de hukuk ayaklar altına alınıyor” dedi.

Mağdurların bireysel başvuru yaptığı Anayasa Mahkemesinin, uzun süre geçmesine rağmen, başvurulara yanıt vermediğini vurgulayan Demir, şunları söyledi:

“Bin 709 şube müdürünün atanması da çok ilginç. 40 bin kişi sınava başvuruyor, 6 bin kişiye yakın insan sözlü sınava giriyor ama 10’a yakın sendika üyesi öğretmenlerden, sadece bir sendikanın bin 709 kişisi alınıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adaletsizliğinin tipik bir örneği.”

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı