AfrikaAmerikaAsyaAvrupaDünyaGündemManşetSon Dakika

Bara silahlı saldırı: 8 ölü!

Meksika’nın sınır şehri Ciudad Juarez’de bir bara yapılansilahlı saldırıda 7’si kadın 8 kişi öldü. / Dünya haberleri

Las Torres isimli bara kimliği beğlirlenemeyen bir saldırgan silahla ateş açtı. Olay yerinde 7’si kadın 8 kişi öldü, 3 kişi ise yaralandı. Yetkililer saldırının arkasında kimin olduğunu araştırırken, uyuşturucu kartelinin bu işin arkasında olduğu tahmini yapıldı.

Dünyanın en tehlikeli kentlerinden biri olan Ciudad Juarez’in uyuşturucu kartelleri Sinaloa ve Juarez arasındaki şiddetli çatışmaların merkezi olduğu belirtildi. Teksas’ın El Paso kentinin karşısındaki 1.3 milyon nüfuslu Ciudad Juarez’de geçen yıl 3000’den fazla kişinin bu çatışmalar sonucu öldürüldüğü açıklandı.

Bu arada dün askerler ile silahlı kişiler arasındaki çatışmada 9 kişi öldü.

Çarşamba günü ise uyuşturucu kaçakçılarıyla askerler arasındaki çatışmalarda bir asker ile 8 kaçakça öldü.İki askerin yaralandığı olayda yetkililer 6 suikast silahı, 3 radyo ve  çelik yeleğe el koydu.

Uyuşturucu kaçakçıları üyeleri arasına askeri kimlikli kişileri alırken, General Jesus Gutierrez Rebollo’nun 1997’de Meksika uyuşturucu işinde olması dolayısıyla tutuklanması en şöke edici olaylar arasında yer almıştı. Rebollo’nun ayrıca Juarez kartelinin de lideri olan kokain kralı Amado Carrillo Fuentes’i koruduğu ortaya çıkmıştı.

Zetas uyuşturucu çetesi ise 1990’larda elit askerlerin Tamaulipas kentinde Gulf uyuşturucu karteli adına çalışmasıyla kuruldu ve yıllar geçtikte büyüdü.

Devlet Başkanı Felipe Calderon’un Eylül 2006’dan bu yana 40 bin askeri uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadeleye sevk etmesinin ardından, bu tarihten itibaren ülkede yaklaşık 35 bin kişi hayatını kaybetti.

NatianolTurk

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı