GündemManşetPolitikaTürkiye

Bedelli askerlikte umut var, kısa dönem askerlik süresi uzuyor

Hükümet ve Genelkurmay’ın askerlik konularındaki çalışmalarında sona yaklaşılırken kulislerden sızan bilgilere göre uzun dönem askerlik 12 aya düşürülürken kısa dönem askerlik 8 aya uzatılacak.

Konuyla ilgili yüzbinlerce kişinin merakla beklediği görüşme yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner arasında gerçekleştirilecek.

Kritik görüşmede Genelkurmay’ın hazırladığı taslak Erdoğan’a sunulacak ve hükümetin görüşü alınacak.

Alınan bilgilere göre bir önceki Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ döneminde üniversite mezunu olanlarla olmayanların aynı sürede askerlik yapması teklifi hükümetten gelen tepkiler nedeniyle yumuşatıldı.

Işık Koşaner’in hükümete 4 yıllık üniversite mezunlarının 8 ay, üniversite mezunu olmayan yükümlülerin ise 12 ay askerlik yapmasını önermesi beklenirken bedelli askerliğe sıcak bakmayan Genelkurmay’ın belli bir yaş üstü yükümlüler için açık kapı bırakabileceği ifade ediliyor.

Genelkurmay’ın üzerinde ısrarla durduğu noktalardan biri de yedek subaylığın doktor ve bazı mühendislik bölümlerinden mezun olanlarla sınırlandırılması.

Org. Koşaner, görüşmede Genelkurmay Karargâhı’nın hazırladığı son dosyayı Erdoğan’a iletecek. Dosyada şu bilgilerin bulunduğu ifade ediliyor:

Üniversite mezunu yükümlüler için 8 ay “erbaş” statüsünde askerlik öngörülüyor.

Askerin daha önce kamuoyuna yansıyan çalışmasında 12 ay olarak öngörülen bu sürenin üniversite mezunu yükümlülere ilkokul mezunu yükümlülere kıyasla pozitif ayrımcılık tanımadığı gerekçesiyle itiraz ediliyordu.
Ak Partili bazı isimlerin bu sürenin 6 aydan 4 aya inmesine yönelik görüşlerine ise Genelkurmay’ın asker ihtiyacını karşılamakta sorun yaratacağı nedeniyle soğuk baktığı biliniyor.
Genelkurmay’ın soğuk baktığı bedelli askerlik uygulamasında ise Koşaner’in “açık kapı” bırakabileceği ifade ediliyor. Buna göre, askerin, “bedelli askerlik”te hükümetin diretmesi durumunda sadece belli bir yaş grubu yükümlülere yönelik olarak bu uygulamanın çıkmasına sıcak bakabileceği kaydediliyor.

Yedek subaylığa sınırlama
– Üniversite mezunu olmayan yükümlüler için 12 ay “erbaş” statüsünde askerlik öngörülüyor. Daha önce 15 ay olan bu süre, kışlada adalet duygusunu zedelediği gerekçesiyle uzun bulunuyordu. Uygulamayla, üniversite mezunu olmayan yükümlüler ile üniversite mezunu yükümlüler arasındaki farkın azalması da sağlanmış olacak.
– Mevcut düzende 12 ay olarak düzenlenen yedek subaylık sisteminin de korunması, ancak kapsamının daraltılması öngörülüyor. Yaklaşık 75 bin civarında yedek subayın silah altında olduğu ifade ediliyor. Bu rakamın bu uygulamayla azaltılması ve sadece doktorlar ile birkaç mühendislik alanından mezun olanlarla sınırlandırılması bekleniyor.
Görüşmede Erdoğan’ın görüşlerini Koşaner’e anlatacağı ifade ediliyor. Askerin bu çalışması, Erdoğan’ın kurmaylarınca incelenecek. Görüşmede Koşaner’in, üniversite mezunu yükümlüler için 4 ay, üniversite mezunu olmayan yükümlüler için 9 ay formülüne neden soğuk baktığını ve daha kısa süreli askerlik uygulamalarının TSK’da yaratacağı sıkıntıları aktarması da bekleniyor.

150 bin terhis
Raporun yasalaşması durumunda üniversite mezunu olmayan erbaşlardan yaklaşık 150 bininin terhis olabileceği kaydediliyor. Bu durumda şu an silah altındaki üniversite mezunu olmayan yükümlüler 3 ay daha az askerlik yapacak. Ancak silah altındaki üniversite mezunu yükümlülerin süre uzatımından etkilenmemesi için ek bir madde konulacağı ve 6 ay için silah altına alınan erbaşların süre uzatımından etkilenmemesi amaçlanıyor.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı