EkonomiGündemManşetSon DakikaTürkiye

Beklenen simit zammı geldi!

Simit zammı

Susamın karaborsaya düşmesinin ardından beklenen simit zammı geldi. İstanbul’da 1 lira olan simidin yeni fiyatı 1.4 lira oldu.

Son yıllarda fiyatı ikiye katlanan susam beraberinde simit zammını gelirdi. İstanbul’da 1 lira olan simit 1 lira 40 kuruştan satılmaya başlandı.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz simit zammı ile ilgili olarak “2011’da 50 kiloluk un çuvalı 42 lira iken bugün 58 liradan satılıyor. Yani unda da 3 yılda yüzde 28’lik artış var. Ayırca 3 yılda personel maaşları, doğalgaz ve odun fiyatlarındaki artışlar da zammı kaçınılmaz hale getirdi. İSTESOB Tarife Komisyonumuz tüm girdi faturalarını bizzat inceleyip maliyet hesaplarını yaptıktan sonra zammı yüzde 40 olarak gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

İstanbul Un-İş Esnaf Odası Başkanı Ali Yücel de hem susamda hem de undaki artışa dikkat çekerek zammın 3 yıldır yapılmadığını söyledi. Simit fiyatlarının 2011 yılından beri 100 kuruş (1 TL) olduğunu belirten Ali Yücel “Üç yıldır zam almadık. Ancak susamdaki yüzde yüzlük artış ve undaki artıştan dolayı mecbur kaldık. 2011 yılında 50 kiloluk unu 42 liradan alıyorduk bugün fiyat 58 lira. Doğalgazda, odunda ve personel giderinde 3 yılda çok önemli artışlar oldu. Girdi maliyetlerindeki bu artışlardan dolayı bu hafta ortasında birliğimize (İSTESOB) yüzde 50’lik zam talebimizi yazılı olarak bildirdik onlar da maliyet hesabı yapıp zammı 1.40 TL olarak gerçekleştirdi” dedi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı