SağlıkTürkiye

Böbreğinden 7 kiloluk kist çıkarıldı

Böbreğinden 7 kiloluk kist çıkarıldıDenizli’de bir hastanın böbreğinden, 7 kg. ağırlığında kist çıkarıldı.

Genel sağlık kontrolu için Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Kliniği’ne giden 23 yaşındaki Muhammet Aydoğan’ın sol böbreğinin, 7 litre sıvıyla dolarak kistik bir yapıya ulaştığı tespit edildi.

Karın içinin yaklaşık yüzde 80’inin kaplandığı belirlenen hasta, Opr. Dr. Muzaffer Keçelioğlu tarafından ameliyata alındı.

Opr. Dr. Keçelioğlu, idrar kanalının darlığı sebebiyle hastanın böbreğinin idrar dolu bir kese haline geldiğini, büyümesi sonucunda normal böbrek ağırlığı 160 gr. iken yaklaşık 7 kg. ağırlığında kist çıkarıldığını söyledi. Doğumundan itibaren idrarla dolarak harap olan böbreğin, herhangi bir travma sonucunda yırtılabileceğini ifade etti.

Keçelioğlu, “Patlayabilir veya iltihap kapıp içi cerahat dolu bir kese haline gelebilirdi. Biz tüm bu tehlikeleri, ameliyatla önlemiş olduk. Rahatsızlığın daha önceki yıllarda tespit edilmesi halinde hastanın böbreğinin kurtarılma şansı olabilirdi ancak bu hastalık, ilk dönemlerde çok fazla belirti göstermeyebilir. Vücutta sadece bir ağırlık oluşabilir. Bu nedenle böyle şikâyetleri olanların mutlaka bir uzman doktora başvurması gerekir.” dedi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı