GündemManşetPolitikaTürkiye

Arınç’tan gözdağı: Şike yasasını aynen geçirmeye milletvekillerinin cesareti yetmeyecek

Arınç’tan gözdağı: Şike yasasını aynen geçirmeye milletvekillerinin cesareti yetmeyecek! Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilen şike yasası sonrasında AKP’den farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yaptığı veto çağrısı ile başlayan tartışmalar yeni boyut kazandı. Çankaya’dan gelen veto kararının ardından dün CHP ve MHP yasanın aynen geçmesi yönünde açıklamalar yaparak Gül’e tepki göstermişlerdi. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da TBMM iradesini vurgulayarak yasayı Köşk’e aynen göndereceklerini söylemişti.

Bugün de basında yer alan haberlere göre Başbakan Erdoğan, diğer partilerinin desteklerini sürdürmesi halinde şike yasasının aynen TBMM’den geçirilmesi talimatını parti yöneticilerine bildirdi.

Ancak sürecin başından beri şike cezalarının düşürülmesine karşı tavır koyan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç bugün yaptığı açıklamayla milletvekillerine gözdağı verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veto kararına katıldığını belirten Arınç,  “Sanıyorum artık siyasi partilerden hiçbir temsilci bu kanunun tekrar çıkartılması için bir gayret göstermeyecektir. Aksi olursa meclis genel kurulu ya aynen kabul edebilir, bu takdirde sayın cumhurbaşkanımızın ikinci defa geri gönderme hakkı yok. Veya değişebilir. Eğer değiştirerek kabul ederse aynı prosedür tekrar devam edecektir. Ancak kamuoyunun bu konudaki baskısıyla sanıyorum ki hiçbir milletvekilinin bu kanunu tekrar meclis genel kuruluna getirmeye cesareti yetmeyecek” diye konuştu.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı