EkonomiGündemManşetTürkiye

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde skandal

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BUSKİ’den, ihale alan şirket yöneticilerinin, aynı zamanda BUSKİ’de de Yönetim Kurulu üyeleri oldukları ortaya çıktı.

BUSKİ’den, (Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi) ihale alan şirketin yöneticilerinin, aynı zamanda BUSKİ’de de Yönetim Kurulu üyeleri oldukları ortaya çıkması ‘pes’ dedirtti. BUSKİ, yaşanan skandalı doğrularken,  “Bundan sonra gereken hassasiyet gösterilecektir” açıklamasını yaptı.

Genel müdür yetkili

Sayıştay raporunda “Bazı BUSKİ ihalelerine katılan ve sözleşme imzalanan şirketlerin yönetim kurullarında yer alan kişiler, aynı zamanda BUSKİ Yönetim Kurulu üyesidir” tespitinde bulunan Sayıştay, “Söz konusu şirketlerin, 4734 sayılı Kanun’a göre ihale dışı bırakılması gerekirken, bu şirketler ihale dışı bırakılmadığı gibi yine bu şirketlerle sözleşme imzalanmıştır” denildi.

Sözcü’nün haberine göre, raporda BUSKİ Yönetim Kurulu’nca, 2016 yılında, KDV hariç 1 milyon liraya kadar olan ihale işlemlerini karara bağlama yetkisinin genel müdüre devredildiğine dikkat çekildi.

Raporda “36 Ay Süre İle Muhtelif Binek Araç Çift Kabin Kamyonet, 4×4 Çift Kabin Kamyonet, Minibüs, Kamyon ve Kazıyı Yükleyici İş Makinesi ve Treyler Kiralanması Hizmet Alımı İşi ile BUSKİ Altyapı Projeleri Planlama, Uygulama, Bilgi İşlem, Bakım, İşletim İşlerine Teknik Destek Sağlanması Hizmet Alım İşinde; İhaleye katılan ve sözleşme imzalanan şirketlerin yönetim kurullarında yer alan kişiler, aynı zamanda BUSKİ Yönetim Kurulu üyesidirler” ifadelerine yer verildi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı