AmerikaDünyaKültürMagazinSağlık

Ünlü oyuncu Catherine Zeta Jones tedavi altında

Amerikalı ünlü aktris Catherine Zeta Jones bipolar affektif bozukluk teşhisiyle Amerika’nın Connecticut kentinde bir hastane kliniğine yatırıldı.

Galler kökenli 41 yaşındaki Zeta-Jones’un basın danışmanından alınan bilgiye göre, güzel oyuncunun geçtiğimiz 5 günü Amerika’nın Connecticut şehrinde ‘Silver Hill’ adlı bir hastanede geçirdiği ve dün bipolar affektif bozukluk rahatsızlığının tedavisi için bir kliniğe kaydını yaptırdığı öğrenildi.

Catherine Zeta Jones’un aktör eşi Micheal Douglas’a geçtiğimiz sene gırtlak kanseri teşhisi konmuş, ünlü oyuncu uzun süre hastalığının tedavisiyle mücadele etmişti. Micheal Douglas’ın tedavisinde olumlu gelişmeler görülmüş ve aktör’ün hastalığı yenmek üzere olduğu belirtilmişti.

Eşinin hastalığı boyunca ona destek olan Catherine Zeta Jones’un, stres dolu bir yılı geride bıraktıktan sonra, bipolar affektif bozukluk rahatsızlığının tedavisi için bir ruh sağlığı merkezinde kısa süreliğine yatmayı kendi isteğiyle kabul ettiği ve moralinin yerinde olduğu, iki yeni sinema filmi projelerine bir an önce başlamak için sabırsızlandığı, danışmanı tarafından basına duyuruldu.

Bipolar Affektif Bozukluk nedir ?

Manik-depresif hastalık olarak da bilinen bipolar (iki uçlu) bozukluk, nüfusun %1-2’sini etkileyen ciddi bir duygudurum bozukluğudur. Bu durum ‘bipolar’ bozukluk olarak adlandırılmaktadır çünkü kişinin duygudurumu, maniden (taşkınlık) depresyona (çökkünlük) aşırı ‘iki uç’ arasında değişebilmektedir. Manik atak (epizod) sırasında, kişi aşırı mutlu ya da iritabl olurken, depresif atak sırasında son derece üzgün ve umutsuz hisseder. Epizodlar arasında kişinin duygudurumu normal olabilir. Duygudurumdaki bu değişimler ya da ‘duygudurum dalgalanmaları’ saatler, günler, haftalar ya da aylarca sürebilir. Sağlıklı kişilerdeki normal ‘iniş ve çıkışların’ tersine, bu duygudurum dalgalanmaları şiddetli ve yaşamı tehdit edici olabilir ve normal, sağlıklı işlevselliği engelleyebilir.

Bipolar bozukluk herhangi bir kimseyi herhangi bir yaşta etkileyebilirse de, tipik olarak ergenlik döneminin sonu ya da erişkinlik döneminin başında başlamaktadır. Çoğunlukla bir hastalık olarak tanınmamakta ve bu bozukluğu olan kişiler gereksiz yere yıllarca ve hatta onyıllarca istirap çekebilmektedir. Tedavi edilmediğinde, alkol ve madde kötüye kullanımı, bozulmuş ilişkiler, kötü iş veya okul performansı, finansal ve sosyal sorunlar ve artan intihar riski gibi yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir.

Oysa doğru tanı, etkili tedavi ve uygun destekle, bipolar bozukluğu olan pek çok kişi duygudurum dalgalanmalarında denge sağlayabilmekte ve normal, üretken ve tatmin edici yaşam sürebilmektedir.

 

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı