GündemManşetTürkiye

CERN yetkilileri Türkiye’ye geliyor

CERN

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) yetkilileri, teknik sunum ile ihale ve alımlar hakkında bilgilendirme yapmak üzere 5 Ekim’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) konferans verecek.

TOBB’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sanayi İşbirliği Konferansı’na Türkiye’deki sanayi kuruluşlarının yanı sıra ilgili diğer özel sektör, kamu kurum ve kuruluşları ve üniversiteler davet edildi.

Türkiye’nin mayıs ayında gerçekleşen CERN’e Ortak Üyeliği ile Türk firmalarının CERN’de açılan mal ve hizmet alım ihalelerine katılabilme olanağı doğduğu hatırlatılan açıklamada, “Ortalama 500 milyon avro yıllık mal ve hizmet alımlarının gerçekleştiği CERN, Türk firmaları için yeni bir pazar oluşturması yanında yüksek teknolojili üretim ve Ar-Ge faaliyetlerine de bir ivme kazandıracak” ifadesi kullanıldı.

CERN’in kurumsal ihtiyaçlardan yüksek teknoloji ürünlerine kadar her alandaki ihtiyaçları için alım gerçekleştirdiğine dikkat çekilen açıklamada, örgütün dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarına ev sahipliği yaptığı vurgulandı.

CERN deneylerinde keşfedilen ve CERN bilim adamları François Englert ve Peter W. Higgs’e Nobel Fizik ödülünü kazandıran Higgs bozonunun bulunması sürecinde, deneylere Türkiye’den 20’den fazla üniversite ve 50’den fazla araştırmacının katıldığı ifade edilen açıklamada, Higgs bozonu ile ilgili yayımlanan makalenin destek veren kuruluşlar bölümünde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve TÜBİTAK’a da yer verildiği kaydedildi.

Açıklamada, TOBB Sanayi İrtibat Ofisince düzenlenen konferans konusunda “www.tobb.org.tr” internet adresinde ayrıntılı bilgi, program ve kayıt için bağlantıların mevcut olduğu da bildirildi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı