GündemManşetPolitikaSon Dakika

CHP’den IMF açıklaması: Gizli saklı bir görüşme yok, bakanlık davet etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, IMF ile yaptıkları görüşmeye ilişkin, “Gizli saklı bir görüşme yapmadık, Ankara’da bilinen bir otelin lobisinde, orada bulunan bir odada görüşme yaptık. Bu görüşmenin gizli olduğu nereden çıkarılıyor? Kimse bu görüşmenin altında buzağı aramasın, öküzün altında buzağı aramasın.” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı sonrası açıklamada bulunan Öztrak, Irak’ın kuzeyinde PKK’lı teröristlerce tuzaklanan patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit düşen askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve millete başsağlığı ve sabır temenni etti.

Hayatını kaybeden kanser hastası Neslican Tay’a, Allah’tan rahmet dileyen Öztrak, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için de “geçmiş olsun” temennisinde bulundu.

“IMF ile yaptığınız görüşme basına yansıdı. Bu konuda ne dersiniz? Neden gizli görüşmeye ihtiyaç duydunuz?” sorusuna Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Gizli saklı bir görüşme yapmadık, Ankara’da bilinen bir otelin lobisinde, orada bulunan bir odada görüşme yaptık. Bu görüşmenin gizli olduğu nereden çıkarılıyor? Söylenenlere baktığımız zaman olacak iş değil, sanki IMF’yi bu ülkeye biz davet etmişiz gibi konuşuyorlar. IMF’yi 4’üncü madde kapsamında inceleme yapmak üzere ülkeye davet eden Hazine ve Maliye Bakanlığı’dır.

4’üncü madde konsültasyonlarının öncelikli muhatabı ekonomi yönetimi ve ekonomi bürokrasisidir. Aynı zamanda IMF yetkilileri bunların yanında iş dünyasıyla, akademisyenlerle, muhalefetle de görüşür. Dünyanın birçok ülkesinde bunu yapmıştır. Ekonomik gelişmeler hakkında ekonomi, akademi ve siyaset dünyasının fikirlerini almak isterler. Bizimle yapılan görüşme de bu kapsamdadır. Kimse bu görüşmenin altında buzağı aramasın, öküzün altında buzağı aramasın. İktidar partisi yetkilileri de bu işin üzerine mal bulmuş mağribi gibi saldırmasın, mahcup olurlar. Bizim bir gayemiz var o da Türkiye IMF’ye muhtaç olmasın, IMF kapısına gitmesin.”

CHP’nin bilgi ve birikimini Türkiye’nin hizmetine sunduğunun altını çizen Öztrak, devlet terbiyesi aldıklarını, IMF ile görüşmede dışarıda ne söylüyorlarsa onu dile getirdiklerini vurguladı.

Gizli bir görüşme olmadığını yineleyen Öztrak, CHP’nin her zaman saydamlıktan, şeffaflıktan, hesap vermekten yana olduğunu anlattı.

Faik Öztrak, muhalefetin IMF’nin daveti üzerine gittiği bir toplantının gizli kalmasının mümkün olmadığını belirtti.

“Partiniz IMF’yi eleştirirken, IMF ile muhatap oldunuz. Bu bir ikilem oluşturmuyor mu?” sorusuna Öztrak, “İktidar, IMF ile 4’üncü madde görüşmeleri kapsamında ne kadar muhatapsa, biz de muhalefet olarak o kadar muhatap olduk.” yanıtını verdi.

“Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in ekonomi politikalarının yanlış olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Faik Öztrak, “Eğer o dönemdeki ekonomi politikaları yanlış olmuş olsaydı, bu iktidarın bu kadar yanlışına rağmen bu ekonomi bu kadar idare edemezdi.” değerlendirmesi yaptı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı