AvrupaFutbolGündemManşetSadece NationalTurk'deSon DakikaSporTürkiye

Danimarka galibi Mili Takım İskoçya’da golfün anavatanı olan St Andrews’ta / Spor Haberleri

Milli-Takım-İskoçya-St-Andrewsta

Danimarka’yı Odense’de 2-1 mağlup eden Türk Milli Takımı İzlanda maçının hazırlıkları için Dünya’nın golf başkenti olan İskoçya’nın St Andrews kentine geçti.

Danimarkayı Odense’de Mağlup eden Türk Milli Takımı İskoçya’da. A Milliler, İzlanda maçına dört gün süreyle burada hazırlanacak ve antrenmanlarını St. Andrews Üniversitesi’nin sahalarında yapacak.

Pazartesi Gününe kadar St Andrews İskoçya’da İzlanda maçının hazırlıklarını sürdürecek olan milli takımımız 8 Eylülde Rejkavik’e geçecek

Golf sporunun anavatanı İskoçya’nın St Andrews kentini tanıyalım

Milli-Takım-İskoçya-St-Andrewsta-14

İskoçya da bulunan, adını aldığı havarisi ile ünlü, golfün anavatanı ve saygın bir üniversiteye sahip bölge.

st andrews bölgesini ilk yurt edinen insanların buraya 8000 yıl kadar önce geldiklerine inanılır. muhtemelen güneydeki uzak topraklardan ve ve kuzey denizini takip ederek buraya gelmişlerdi. çoğunluğu avcı ve çiftçiydi ve bölgedeki olanaklardan bolca yararlanıyorlardı. st andrews da bronz çağından kalma birçok kalıntı bulunmuştur.

milattan önce 1500 den 500 e kadar olan insan yerleşimi keltçe konuşan insanların da bölgeye gelişiyle gelişmiştir. romalılar isa dan sonra 82 yılında fife e geldiklerinde st andrew yakınlarında kamplar kurdular; biri cupar yakınlarında, biri newburgh da, biri auchtermuchty de ve biri boarhills teydi. romalıların iskoçya daki en büyük düşmanları picti denilen yüzleri boyalı savaşçılardı ve isa dan sonra 3.yy dan sonra romalıların iskoçya daki gücü de zayıfladı.pictish iskoçyasına hıristiyanlık isa dan sonra 565 yılında, st columba ve yandaşları irlanda dan taşınıp iona ya yerleştiklerinde geldi. 710 yılında pict kralı nechtan roma kilisesini kabul etti ve böylece hıristiyanlık iskoçyanın dini haline geldi.

St andrews da yaşayan en kutsal kişilerden bazıları keltçe konuşan ve roma kilsesine bağlı olan culdees adlı kişilerdi. (culdees: céli dé, tanrının yandaşları anlamında) bu adamlar bir rahip grubuydu ve 9. yy ın başlarında kurulmuşlardı. 877 yılında bölgede bir kilse kuruldu ve constantin iii kilisenin başrahibi oldu- 952 yılında orada öldü. culdees st andrews tarihinde önemli yer almıştır fakat feodalizmin ve kralın büyümesiyle etkileri giderek azalmıştır.

Havari st andrew un kalıntılarının gelişiyle ilgili iki efsane anlatılır. her ikisi de st. regulus adında, bölgeye havarinin kutsal kalıntılarını getiren dini bir figür içerir, her iki hikaye de st. regulus un kirkhill de oniki haçla temsil edilen bir yerleşim alanı kurmasından bahseder. buranın kutsal eşyaların sürekli olarak kalacakları yer olması sağlanmıştır.

bu hikayelerin doğruluğunu ve aziz regulus un var olup olmadığını bilemiyoruz. buna rağmen, st andrew a ait olduğu ileri sürülen kalıntılar kilrymontta bulunmakta. bu kalıntılar bugünkü adıyla st.andrews ın, orta çağ boyunca haç yolculukalrının en önemli merkezinin kurulmasına ön ayak olmuştur. 906 yılında st andrews alba papazının tahtı haline gelmiştir. 975 yılıyla birlikte st andrews un etkisi giderek yayılmış ve buranın papazı iskoçya nın başpiskopozu olmuştur.normanlar İngiltere yi 1066 yılında fethetti ve norman hakimiyeti kral malcolm iii ün barış yoluyla teslim olmasıyla ülkede hakim oldu.

bu bölgede çok ama çok kutsal sayılan bu havarinin adına görkemli bir yapı inşa edilmesi ise 1318 yılına rastlar.

St andrew katedrali kral robert the bruce zamanında bitirildi. (5 temmuz 1318)
fakat aksilikler yüzünden bina birçok kez hasar gördü. yapı 1378 yılında büyük bir yangın geçirdi ve onarılması çok uzun süre aldı.büyük st andrews katedrali haç yolculuklarının merkezi oldu. hacılar güneyden queensferry i ,sonra cupar ı ve sonra guardbridge i geçerek st. andrews katedraline ulaşırlardı. zamanında bu bölgeye konaklama amacıyla birçok han inşa edildi. birçok kişi buraya hastalıklarına şifa, günahlarına çare bulmak için geldi. her yıl onbinlerce hacı bu bölgeye havari ve şehit bethsaida- galile li andrew u ziyaret için geldi, bir süre sonra st andrew iskoçya nın en büyük azizi haline geldi.

iskoçya daki en büyük ibadet yerlerinden biri olması dolayısıyla st andrews reform hareketlerinden çokça etkilendi. olaylar kilisenin kutsallığının alınması derecesine kadar ilerledi. reform sırasında st.andrews için oldukça zor bir dönemdi, bir çok insan kiliseyi korumak ve insanları uzaklaştırmak adına şehit edildi.katedralin sonu 1559 yılında geldi. john knox protestan kilisesinin baskısına dayanamadı ve kutsal bina yıkıldı. kalıntıları başka binaları yapmak için kullanıldı ve kutsallık kavramı sona erdi. bugün katedralin kalıntıları kutsal kabul edilmekte.

iskoçya nın değişken ortaçağ politikaları st.andrews papazlarını güçlenmek zorunda bıraktı.bunun kanıtı st.andrews kalesinin kalıntılarıdır. kale tahminen 1200lü yıllarda inşa edildi ve birçok saldırı-kıtlık atlattı. aynı zamanda birçok el değiştirdi. 28 mayıs 1546 da bir grup protestan kaleyi kuşattı ve başpiskopoz kardinal david beaton ı öldürdü. protestanlar kaleyi kaleyi henry viii in de yardımıyla bir yıl kadar işgal etti.

eğitime gelince, 1413te papa tarafından tanınmasıyla birlikte st.andrews üniversitesi iskoçya nın en eski, britanyanın en eski 3 üniversitesinden biridir. 1897 yılında üniversite bünyesine dundee deki queens college da kaltılmıştır. bu birliktelik dundee üniversitesinin 1967 yılında kurulmasıyla sona ermiştir. bugün st.andrews üniveristesi mükemmelliği ve araştırmalarıyla ingiliterenin en saygın üniversitelerinden biridir.

st andrews’ tga 7 ticaret şekli çok ünlüydü; fırıncılık, kasaplık, ayakkabıcılık, demircilik, terzilik, dokumacılık ve oymacılık. aralarında sendikaya benzeyen, standartları belirleyen bir çeşit anlaşma vardı.

iskoçların kötü kaderli kraliçesi mary queen 1561 ve 1565 tarihleri arasında bölgeyi beş kez ziyaret etti. kraliçenin burada 1562 yılını geçirdiği söylenir. kaldığı ev iskoç orta çağ evlerine örnek gösterilebilir.

st andrews’ ın bir ortaçağ şehrinden modern bir kente dönüşmesi zamanında politikacıları bile yönlendirmeyi başaran acımasız vali sir hugh lyon playfair (1786-1869) tarafından hızlandırılmıştır.20. yy da st. andrews iskoçya nın diğer kentleri gibi genişlemiştir.
ortaçağlarda olduğu gibi şimdi de turistler bölgeye geliyorlar. culdees in görkemli tahtı, eski binalar, kiliseler ve iskoçyanın en eski üniversitesi ve belki de şu anda üniversite ile birlikte bölgenin en en önemli kuruluşu olan golf. st.andrews günümüzde golfün doğduğu yer olarak kabul edilmekte ve her yıl dünyanın en büyük golfçülerinin mücadelesine evsahipliği yapmaktadır.

 

 

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı