AvrupaDünyaGündemManşetPolitika

Danıştay’dan Fransız hükümetine uyarı!

Fransa’da Danıştay, işe alımlarda ayrımcılığın önüne geçebilmek için isimsiz ve fotoğrafsız öz geçmiş uygulamasıyla ilgili yasanın bir an önce hayata geçirilmesi konusunda hükümeti uyardı.

Danıştay, hükümete 2006 yılında çıkarılan yasanın uygulamaya geçirilmesi için gerekli genelgeyi yayınlaması konusunda altı ay süre verdi. Hükümetin yasanın uygulanması konusunda yaşadığı zorlukların dikkate alındığını belirtilen Danıştay, buna rağmen sekiz yıllık bir gecikmenin kabul edilemez olduğuna dikkati çekti.

Hükümet, gerekli genelgeyi yayınlamadığı takdirde her bir gecikme günü için 100 avro ceza ödeyecek.

Danıştay tarafından yapılan açıklama, ırkçılık ve ayırımcılıkla mücadele konusunda çalışmalar yapan sivil toplum örgütleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Uygulamaya bir türlü konulamayan yasa, işverenlerin iş başvurusunda bulunanlara karşı milliyet, ırk, cinsiyet, dini inanışlar ve deri rengiyle ilgili ayrımcı tercihler yapmasını engellemeyi amaçlıyor.

Çalışma hayatında fırsat eşitliğini garanti altına almak için kabul edilen yasa, 50’den fazla işçi çalıştıran işletmelerin isimsiz öz geçmiş uygulamasına geçmesini öngörüyor. 2006 yılında kabul edilmesine karşın yasanın uygulanması için bugüne kadar hiçbir genelge yayımlanmamıştı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı