GündemManşetPolitikaSon DakikaTürkiye

Davutoğlu ve Merkel’den basın toplantısı

Merkel

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ahmet Davutoğlu, “Kimse, ‘Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor’ diyerek açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez, ona tolerans gösteremez. Hiç kimse, ‘Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor ve bütün yükü üstleniyor’ diye Türkiye’den mülteciler konusunu tek başına üstlenmesini bekleyemez” dedi.

Davutoğlu, son dönemde Türkiye ve Almanya arasında yaşanan üst düzey görüşmelerin Türk-Alman dostluğunun çarpıcı bir göstergesi olduğunu belirterek, “Son haftalarda neredeyse haftalık olağan görüşmelerimizi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Türk-Alman diplomatik, siyasi ilişkilerinde 2 hafta önce önemli bir çığır açtıklarını ve geniş bir katılımla Hükümetlerarası İstişare Mekanizmasını hayata geçirdiklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Geçtiğimiz hafta Londra’da bir araya geldik ve Suriye’ye destek toplantısında, donörler toplantısında uzunca bir görüşme gerçekleştirdik. Oradaki görüşmemizi tamamlayamayınca, ‘Ankara’da buluşalım’ teklifi gelince Sayın Şansölye’den, bunu memnuniyetle karşıladık. Bugün buradayız, çok kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdik. İnşallah gelecek haftada Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesi’nde fikirdaş ülkelerle yapacağımız dar kapsamlı zirvede, Brüksel’de beraber olacağız, gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye ve Almanya ilişkilerinin çok sağlam bir zeminde ilerlediğini, görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra gündemdeki Suriye konusunu ve Suriye bağlamında her iki ülkenin de karşı karşıya kaldığı mülteci sorununu ele aldıklarını anlattı.

Merkel ile Londra’da yaptıkları görüşmenin ardından Suriye konusunda herkesi kaygılandıran gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Bir tarafta Cenevre’de taraflar barış için toplanırken diğer taraftan Rus savaş uçakları Halep, Azez ve civar bölgeyi çok yoğun bombardımana tuttu, oradaki sivil kamplar dahil olmak üzere çok büyük sivil zayiata sebebiyet veren askeri operasyonlar yaptı. Alanda yabancı savaşçılarla birlikte çoğu İran, Lübnan’dan gelen yabancı savaşçılar desteğindeki rejim güçleri bu sefer Halep-Türkiye koridorunu, insani yardımların ulaşmasını engelleyecek şekilde, kestiler. Hepimizi kaygılandıran bir durum söz konusu.

Halep fiilen bir kuşatma altına alınmaya çalışılıyor. Halep ve civarında yaşayan milyonlarca Suriyeli için yeni ve büyük bir insani trajedinin eşiğindeyiz. Bütün bu gelişmeler Rusya ve rejimi destekleyen diğer güçlerin ne kadar samimiyetsiz, barıştan ne kadar uzak bir tavır sergilediklerini göstermenin yanında, bu gelişmelerin en fazla da Türkiye ve Avrupa’ya, özellikle de Avrupa’daki mültecilerle ilgili sorun bağlamında Almanya’da büyük bir baskı oluşturduğu aşikar.”

Başbakan Davutoğlu, bölgedeki gelişmeler ve yaşanan mülteci sorunundan en fazla Türkiye ve Avrupa’nın birlikte etkilediğini ve bu yüzden çok yakın istişareye ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, “Her an yeni bir durum ortaya çıkıyor alanda. Türk-Alman istişareleri, işbirliği hem uluslararası toplumu uyarmak hem mültecilere dönük insani görevlerimizi yerine getirmek amacıyla çok büyük bir önem taşıyor” dedi.

Türkiye’nin güney sınırlarına yakın bölgede 30 bine yakın Suriyelinin biriktiğini işaret eden Davutoğlu, “Biz, her zaman olduğu gibi Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız, gerektiğinde alacağız. Ama kimse ‘Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor’ diyerek, açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez, ona tolerans gösteremez. Yine hiç kimse ‘Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor, bütün yükü üstleniyor’ diye Türkiye’den mülteciler konusu tek başına üstlenmesini bekleyemez” ifadesini kullandı.

Almanya Başbakanı Merkel’in, mülteciler konusunda Avrupa ve dünyada en duyarlı tavırlardan birini sergilediğini, “mülteci meselesinin sadece Türkiye’nin meselesi olmadığını, Avrupa’nın ve dünyanın meselesi olduğunu” her zeminde dile getirdiğini belirten Başbakan Davutoğlu, Merkel’e duyarlılığı ve bu külfeti paylaşma konusunda gösterdiği siyasi irade dolayısıyla teşekkür etti.

Davutoğlu, insanlığın Suriye’de bir sınavla karşı karşı kaldığını ve bu sınavı hep beraber göğüslemek durumunda olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bugün bir araya geldiğimizde bütün bunları göz önüne alarak, yaklaşık 10 önemli konuda birlikte hareket etme noktasında mutabakata vardık. Bunların bir kısmı daha öncede üzerinde mutabık kaldığımız hususlardı. Bunları bir eylem planı çerçevesinde Türkiye-Avrupa Birliği eylem planına uygun bir şekilde önümüzdeki dönemlerde takip ederek birlikte yürüteceğiz. İlgili devlet kurumları bu konularda yakın işbirliği içinde olacak.

Öncelikle Kuzey Suriye’de, Halep ve civarında son dönemde olan gelişmeler konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun bir şekilde bütün tarafların davranması, yani barış müzakerelerine giderken, bütün saldırıların durması, sivil halka karşı hiçbir operasyon yapılmaması konusunda birlikte bir diplomatik inisiyatif başlatma kararı aldık. Rusya’nın ve diğer güçlerin alanda sivillere yönelik olarak sürdürdüğü saldırılar konusunda BM ve ilgili aktörler nezdinde diplomatik girişimlerde bulunacağız. Halep’e yönelik olan bu gayri insani saldırı bir an önce bitmelidir, bu hepimizin ortak çabası ve hedefi olmalıdır.”

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı