GündemManşetPolitika

Devlet sanatçılarına “saray” görevi!

Uluslararası Yerel Yönetimlerde 6’ıncı Kadın Şurası’nın ardından AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenecek yemekte devlet sanatçılarının sahne alacağını belirten Kültür Sanat-Sen, “Devletin sanat kurumlarının saygınlığına ve ağırlığına yakışmayacak şekilde yapılan bu hukuksuz görevlendirmeler iptal edilmelidir” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre AK Parti’nin düzenlediği Uluslararası Yerel Yönetimlerde 6’ıncı Kadın Şurası ATO Congresium’da bugün başladı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı toplantının ardından akşam katılımcılara AK Parti Genel Merkezi’nde bir yemek verilecek.

Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan’ın da katılacağı genel merkezdeki yemek organizasyonunda devlet sanatçılarının görevlendirildiğini açıklayan KESK’e bağlı Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası’nın (Kültür Sanat-Sen) yaptığı açıklamada, “Halka hizmet vermekle yükümlü devletin sanatçıları, koro ve toplulukları sarayın eğlencelikleri haline getirilmeye çalışılıyor” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kabine toplantısının ardından katılmasının beklendiği yemek organizasyonunda Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve Devlet Halk Müziği Korosu’nun görevlendirildiğini belirten sendika şu açıklamayı yaptı: “Kurumlarımız uzun bir süredir devletin sanat kurumu saygınlığından uzak, genel müdürlüğün organize bürosu, sanatçılarınsa külliye çalışanı gibi kullanıldığı bir hal almıştır. Yaşadığımız durum kanıksatılmaya çalışılmakta itiraz edenler ise soruşturma açma ile tehdit edilmekte hatta cezalandırılmaktadırlar.
Devletin sanatçıları olarak halkın vergileriyle var olan kurumlarımızdaki görevimiz, halkımıza piyasacı yaklaşımlardan uzak gerçek geleneksel sanatları hizmet olarak götürmektir. Devletin sanat kurumlarının saygınlığına ve ağırlığına yakışmayacak şekilde yapılan bu hukuksuz görevlendirmeler iptal edilmelidir.”

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı