İş DünyasıSadece NationalTurk'deSanat

Endüstri Devinden Sanata Tam Destek ASAŞ SANAT

Endüstri devi ASAŞ, sanatçıları, akademisyenleri, öğrencileri bir araya getirerek karşılıklı sinerjiyle öğrenme, tasarlama ve üretim süreçlerini desteklemek amacıyla ASAŞ SANAT’ı kurdu.

Sanat yazarı Meral Bostancı, ASAŞ SANAT ziyareti sırasında bir endüstri devinin sanat adına olağanüstü bir girişime ve çabaya tanık olduğunu belirtiyor. Sanat eleştirmeni ve yazarı Meral Bostancı’nın ASAŞ SANAT ziyareti sonrası kaleme aldığı yazısı;

1990 yılında kurulan ve istikrarlı bir büyüme trendiyle bugün Türkiye’nin önemli endüstri kuruluşlarından biri haline gelen ASAŞ, alüminyum profil, kompozit panel, yassı mamul, PVC profil ve panjur üretiminde Avrupa’nın lider kuruluşlardan biri konumunda. Üretim teknolojisinde izlediği yenilikçi vizyonu ve çevre ve atık yönetimi politikasıyla sürekli kendini yenileyen bir dünya markası.

Mert Ege Köse
ASAŞ SANAT Yöneticisi Mert Ege Köse

ASAŞ Alüminyum, teknolojiye, gelişime, yeniliklere, bilime ve sanata önayak olarak daha önce sponsorluklar üzerinden sanata verdiği desteği, 2015 yılında ASAŞ SANAT’ı kurarak geliştirme kararı almış. ASAŞ SANAT Yöneticisi Mert Ege Köse, bu çatı altında yapılan etkinlikler ve çalışmalarla ilgili olarak; güzel sanatlar öğrencilerine yönelik eğitsel etkinliklerle birlikte profesyonel sanatçılara ASAŞ’ın entegre üretim tesislerinde eserlerini hayata geçirme imkanı sağladıklarını belirtiyor.

ASAŞ SANAT, Alüminyumu Sanata Dönüştüren Projelere Ev Sahipliği Yapıyor

ASAŞ SANAT, sanatçılara ve tasarımcılara, farklı malzemeler kullanarak eserlerini üretmeleri için profesyonel atölye hizmetleri ve artizan desteği sağlıyor. Öncelikle bir endüstri kuruluşunun kendi tesislerinde işlediği bir metalin (alüminyum) yine kendi bünyesinde kurduğu bir ünitede sanatsal dönüşümüne imkan sağlıyor olması önemli.

ASAŞ SANAT

Bilindiği gibi alüminyum, tasarım esnekliğine sahip, düşük sıcaklıkta eriyebilen, kolay biçimlenebilen, çağdaş görünümlü ve dinamik bir malzeme. Üstelik hafifliği, yüksek mukavemeti, atmosferik korozyona dayanıklılığı ve kullanımı sonrasında geri kazanım özelliği, alüminyumu diğer metaller arasında ön plana çıkarıyor. ASAŞ üretim tesislerinde, ergitme- alaşımlama işlemlerinden sonra istenilen boyutlarda ve şekilde dökümü yapılabilen alüminyum doğası gereği özelliklerinde hiçbir kayıp olmaksızın tekrar kullanıma, yani 100% geri dönüşüme olanak sağlamakta ve çevre dostu metal olma özelliğiyle öne çıkmaktadır.

ASAŞ SANAT

Hurda atık malzemelerden yapılan heykeller, son yıllarda artan çevre bilincinin gelişmesiyle sanatçılar tarafından sıklıkla tercih edilen sanatsal bir üretim tekniği. Adına “Geri Dönüşüm Sanatı” denilen bu yöntem kullanılarak plastik-metal-kağıt-cam atıklarının değerlendirilmesiyle, deyim yerindeyse ‘çöpten sanata’ ulaşmak mümkün.

ASAŞ SANAT

Jane Perkins’in kendine özgü yorumladığı mozaik-resimleri; Sayaka Kajita Ganz’ın insanların evlerinden attığı plastik ve diğer nesneleri değerlendirerek onlara tekrar yaşam olanağı verdiği heykelleri; Aktivist Ha Schultz’un “Trash People”ları; bir grafitti sanatçısı olan Artur Bordalo’nun atık malzemeleri kullanarak oluşturduğu duvar rölyefleri; Tim Noble ve Sue Webster’in gölge sanatı, bunlara sadece birkaç örnek olarak gösterilebilir. Ülkemizde de hurda malzemeler veya atıklarla yapılan çalışmalardan oluşturulmuş birkaç karma serginin yanı sıra Fırat Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Rüçhan Keçeci’nin hurda malzemeleri kullanarak tasarladığı metal heykelleri ve driftwood sanatçısı Adnan Ceylan’ın doğadan topladığı odun ve ağaç parçalarıyla oluşturduğu heykel ve yerleştirmeleri mevcut.

ASAŞ SANAT

ASAŞ SANAT örneğinde ise tamamen hurda ya da atık malzemelerle yapılan çalışmalardan farklı olarak, alüminyumun sanat ve tasarım alanlarında kullanımına imkan verilmesi söz konusu.

ASAŞ SANAT Atölyelerinde yapılan sanatsal üretimler aracılığıyla, alüminyumun bir meta olarak işlevsel değişimine ve farklı bir ‘öz’e dönüşerek, adına ‘sanatsal obje ‘ denilen başkalaşımına tanık oluyoruz. Öyle ki artık burada bir ‘geri dönüşüm’ün ötesinde bir ‘geri kazanım’dan söz etmek gerekiyor: Cevherin geçirdiği evrime; sanatçıların yaratımlarında onun nasıl yeniden hayat bulduğuna tanıklık edilen deneysel bir kazanım…

ASAŞ SANAT

ASAŞ Alüminyum, doğal kaynakları minimum düzeyde kullanmak, üretim faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel emisyonları en aza indirgemek ve atıkların kaynağında ayrılarak maksimum geri dönüşümü sağlamak gibi kurumsal sosyal sorumluluk bilincini ön planda tutan, çevreye ve topluma duyarlı profesyonel yönetim anlayışıyla örnek bir yapılanma sergiliyor. Alüminyum doğası gereği defalarca özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden kullanılabilen bir malzeme olduğundan, üretimden çıkan mühendislik hurdaları da tesiste ergitilerek tekrar ekonomiye kazandırılıyor.

ASAŞ SANAT atölyesinin misyonu geri dönüşüme katkı sağlamaktan öte tesiste üretilen alüminyum profil, levha, folyo ve ergitilmiş alüminyumun; yine tesis içinde bulunan kesme, CNC işleme, bükme, kaynak, döküm gibi üretim yöntemleriyle şekil verilmesiyle ve polisaj, kumlama, zımpara, eloksal, boya yüzey işlemleriyle sanatçının yaratıcılığını ön plana çıkarmasına imkan tanıyan olanakların sunulması.

ASAŞ SANAT

Alüminyum profilin, folyonun, levhanın, ergitilmiş alüminyumun çeşitli üretim yöntemleriyle desteklenerek endüstriyel kullanımlarının dışında farklı bir kimlik kazanarak sanat eserlerine dönüşmesi sürecini takip etmek; bu yeni malzemenin sanata kattığı yeni soluğu deneyimlemek için ASAŞ SANAT’ı takip edebilirsiniz.

Meral Bostancı – Art Director

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı