GündemKültürManşetPolitikaSon DakikaTürkiye

Fazıl Say bugün hakim karşısına çıkıyor

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlerini alenen aşağılama’ suçlamasıyla hakim karşısına çıkıyor. Fazıl Say için 1.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesinde aralarında Tarık Akan, Rutkay Aziz, Bülent Kayabaş ve Selçuk Yöntem’in de bulunduğu çok sayıda sanatçı ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri adliye önünde Fazıl Say’a destek olmak için toplandı.

Kalabalık, “Fazıl Say yalnız değildir”, “Özgür sanat özgür dünya”, “AKP sanatçıyı rahat bırak” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan tarafından hazırlanan iddianamede, Say’ın davaya konu tweetlerini, ifade özgürlüğü çerçevesinde bir eleştiriden ziyade insan ilişkilerinin gelişmesine yarayan kamusal tartışmaya hiçbir katkıda bulunmayan ve üç büyük dinin mensuplarının ortak değerleri olan Allah, cennet ve cehennem gibi kavramlara yönelik hislerini nedensiz yere inciterek ve bu kavramların anlamsız, gereksiz ve değersiz olduğu kanaatini uyandıracak şekilde dini değerleri aşağılamak kastıyla yazdığı kanaatine varıldığı belirtilmişti.

Fazıl Say’ın TCK’nin 216/3. , 218/1.maddeleri uyarınca “halkın bir kesiminin benimsediği dinideğerleri alenen aşağılama” suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapsi talep edilmişti.

İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak Fazıl Say, savcıya verdiği ifadede Twitter hesabında yazıları kendisinin yazdığını ancak bu yazıların büyük kısmının alıntı olduğunu öne sürerek suçlamayı kabul etmemişti.

 

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı