Günün OlayıManşetSon DakikaTürkiye

FETÖ firarisi eski yarbay Özcan Karacan yakalandı

FETÖ firarisi eski yarbay Özcan Karacan 13 ay sonra Antalya’da yakalandı.

Yurtta Sulh Konseyi üyesi eski Yarbay Özcan Karacan, Ankara’da yargılandığı Kara Havacılık Komutanlığı darbe davası kapsamında tutuklandı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü celsesinde, 16 Ağustos’ta Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yakalanan Karacan hazır edildi.

Sincan Cezaevi Jandarma Tabur Komutanlığı ekiplerince duruşma salonuna getirilen Karacan’ın yakalama kararı yüzüne okunarak savunması için söz verildi. Karacan, iddianameyi okuyup savunmasını hazırlamak için mahkemeden süre talebinde bulundu.

Karacan, “Hakkımdaki bazı şeylerin doğru olduğunu zaten tespit etmişsiniz. Bunları inkar edecek değilim. Hem içeride hem dışarıda süreçle ilgili bilgi sahibi olma fırsatım oldu. Söylediğim her şey doğru olacak. Hatırlayamadıklarım eksik kalabilir, hakkımdaki iddianamenin tamamını okuyabilmek için yasal süreyi kullanmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bunun ardından Mahkeme Başkanı Oğuz Dik tarafından sanık Karacan’ın emniyet ve savcılıkta verdiği ifadelerin özeti okundu.

Buna göre, Antalya’da gecekondu mahallesinde büyüdüğünü ve başarılı bir öğrenci olarak her zaman örnek gösterildiğini bu yüzden FETÖ’nün kendisini takibe aldığı belirten Karacan, “Ben hayatım boyunca bir yönlendirmeye boyun eğmedim ama bunlarla da gönül bağımı sürdürdüm.” diye konuştu.

Özcan Karacan şöyle ifade verdi:

“Harp Okulu 3. sınıftan itibaren zaman zaman evlere gelmemi istediler. Ben o evlerde ‘abi’ denilen insanların arkasında namaz kıldım. Bunlar benim hayatımda, kararlarımda öncü veya fikir veren durumuna hiç gelemediler. Bunun en önemli örneği eşimle evlenmemdir. Ben, eşimle tamamen Türk aile gelenek ve göreneklerine göre evlendim. Onlar benimle irtibatı kesmeyerek gönül bağımızın kopmamasını sağladılar. Benim uzun yıllardır kullanmakta olduğum cep telefonumu arayarak, iletişime geçiyorlardı. Ben herhangi bir iletişim programını telefonuma yüklemedim. Ben darbe ile tüm bilgileri Ünsal (Coşkun) Paşa’dan aldım ancak darbe yapıyoruz gibi bir söylemde bulunmadı.

2016 yılı Ramazan Bayramı’ndan sonra ailemle tatil planlamıştım. Malatya’da tatildeyken, 6-7 Temmuz’da telefondan arandım. Arayan Abdullah kod isimli şahıstı. Benden tatilimi kesip, hemen gelmemi istedi. Tabii benim cemaat mensubu olduğumu bilmeyen aileme ve komşuma bu durumdan haberdar etmedim. Mesleğim gereği dönmem gerektiğini söyledim. Ankara’ya geldikten sonra ailemi eve yerleştirdim. Şahsın evi Dikmen’deydi, evine gittim. ‘Ünsal Paşa size bir emir verecek, onu üzmeyecekmişsiniz’ dedi. Pazartesi, Ünsal Paşa’nın odasına gittim, yanında Halil Gül vardı. Bana uçuş faaliyeti olacağını çok sayıda helikopterin lazım olduğunu söyleyerek, liste uzattı, eklemek çıkarmak istediğim personel olup olmadığını sordu. Bana görevi tam bir ketumiyet ve askeri teamüller içerisinde verdi.”

Karacan tutuklandı

Karacan’ın ifadelerinin okunmasının ardından, duruşma savcısı Aytekin Cenikli, sanık Karacan’ın tutuklanması talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, müzakerenin ardından Karacan’ın savunma için süre talebinin kabulüne ve hakkındaki mevcut deliller doğrultusunda tutuklanmasına karar verdi.

 

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı