GündemManşetPolitikaTürkiye

Figen Yüksekdağ: Kimse bizi tehdit etmeye kalkmasın

Figen Yüksekdağ: Kimse bizi tehdit etmeye kalkmasınBarış Bloku’nun Suruç katliamı için düzenlediği basın açıklamasına katılan katılan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HDP’nin de aralarında bulunduğu bazı siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve sendikaların bir araya gelmesiyle oluşturulan “Barış Bloku”nun üyeleri, dün yapılması planlanan yürüyüşe izin verilmemesi üzerine Aksaray Metro İstasyonu önünde toplandı.

Metro önündeki açıklamanın ardından grup dağılırken, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yüksekdağ, basın açıklamasının geçen hafta yürüyüş olarak planlandığını ancak Valiliğin kendilerine izin vermediğini söyledi.

Barış için yürümenin yasak olduğunu ileri süren Yüksekdağ, “DAEŞ ile mücadele” adı altında halka karşı adeta savaş başlatıldığını iddia etti. Son bir haftada çoğunluğu HDP’li 600 kişinin gözaltına alındığını anlatan Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçici hükümet, kalan son demokrasi kırıntılarını da heba etmiş ve harcamış durumda. Basın örgütleri tehdit ediliyor. Muhalefet kendi kurumlarında herhangi bir şekilde çalışmalarını yürütemiyorlar. Bütün özgürlük alanları, söz söyleme alanları bu koşullarda aynı zamanda partimiz hedef gösteriliyor. Partimiz çetelerin hedefi haline getiriliyor. Geride bıraktığımız bu 1 haftalık süre içinde siyasi iktidar, hükümet, oluşturulan bu gerilimi durmak yerine Halkların Demokratik Partisi hedef tahtasına oturtuluyor.”

Çözüm Süreci

Bir basın mensubunun “Çözüm Süreci bitti mi?” şeklindeki sorusuna Yüksekdağ, şu yanıtı verdi:

“Çözüm Süreci, siyasi iktidar tarafından bitirilmeye çalışılıyor. Siyaseten, siyasi iktidar kendi kafasında bitirmiştir bunu. Bu son dönem askeri operasyonlar, erken seçim yaptırma ve Cumhurbaşkanını başkan yaptırma operasyonları, Çözüm Süreci’nin de bu siyasi iktidar tarafından bitirildiğinin bir ifadesidir. Biz bundan başka bir sonuç çıkaramayız. Kimse bize ‘Çözüm Süreci devam ediyor’, ‘Bizim aklımızla, fikrimizde devam ediyor’ yalanını söylemesin. Soru olarak çok net bir soru soruyoruz: Çözüm Süreci’nin muhatabı olarak gördüğünüz kesime niye böyle bir cephe savaşı açıyorsunuz? Demek ki masayı devirmek ve çözümü bir çıkmaza sürüklemek konusunda bir karara varmış siyasi iktidar. Bu karar, meşru bir karar değildir.”

Yüksekdağ, söz konusu kararın halka sorulmadığını söyleyerek, çözümün muhatabının halk olduğunu dile getirdi.

“Savaş yapmalarına izin vermeyeceğiz”

Kimsenin korku, tehdit, yıldırma siyasetinden kendisine ekmek çıkaramayacağını anlatan Yüksekdağ, “Bu memlekette ve ülkede barışın da kardeşliğin de demokrasinin sahipleri vardır. Bu ülke sahipsiz değildir, bu değerler sahipsiz değildir. İstiyorlarsa ortadayız. Canımız da mücadelemiz de bu yüce değerler için işte orta yerde duruyor. Kimse bizi tehdit etmeye kalkmasın, bu tehditlerden medet ummasın. Kimse korku, tehdit ve yıldırma siyasetinden kendisine ekmek ve prim çıkacağını sanmasın. Bu ekmek acı ekmektir, yiyemezler, yutamazlar. Bunu çok iyi bilsinler. Ölümle, tehditle, korku salarak, teslim almaya çalışarak asla ve asla Türkiye’nin geleceğini aydınlatamazlar karartırlar, karartmalarına izin vermeyeceğiz, savaş yapmalarına, savaş yaptırmalarına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı