GündemManşetPolitikaSon DakikaTürkiye

Flaş! Erdoğan’dan UEFA açıklaması: Cezaları tasvip etmiyorum

Başbakan ErdoğanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş’a verdiği cezalar hakkında ilk kez konuştu. Erdoğan kulüplere ceza verilmesini tasvip etmediğini, kişilerin cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Ataşehir’deki Mimar Sinan Camisi’nde Cuma namazını kıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş’a verdiği cezalar ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de her takıma eşit mesafede olduğunu ancak Fenerbahçe’ye karşı özel bir muhabbeti olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Tüzel kimlikleri değil bireyleri cezalandırmak doğrudur demiştim. Fenerbahçe’nin 20-25 milyon taraftarı var. Beşiktaş’ın 10-15 milyon taraftarı var. Böyle yaptığınızda kitlenin tamamnı cezalandırmış oluyorsunuz. Bunu tasvip etmiyorum. UEFA kararlarını verenler de insan. Kulüplerin boynunda bir testere gibi duran kuralları gelin değiştirelim” dedi.

Erdoğan Mısır’daki gelişmeler hakkında ise şunları söyledi:

“Mısır’daki yapı ile ilgili o beklenen şu anda yaklaşım ortaya çıkmaya başladı. Nedir bu? Düşünün. Bu darbeyi yapan kişi, şu anda taraftarlarını sokağa o da dökmek istiyor. Zaten onlardan hareketle gerekçesi oydu, böyle bir adım attı. Şimdi yapacağı nedir? Yapacağı şudur. Burada Tahrir, Rabiatül Adeviyye, İskenderiye, Mansuriye tüm buralarda böyle bir şey arzu etmeyiz, Allah göstermesin, oradaki vatandaşlar birbirine girdiği anda bunlar bunu gerekçe kabul etmek suretiyle burada nasıl ki, namaz kılarken 53 Mısırlı vatandaşını bunlar öldürdüyse, şehit ettiyse, farklı yerlerde yine buna benzer ölüm vakaları olduysa ki, 300’ü aşkın böyle vaka var. İstediği anda Sayın Mursi ile ilgili açıklama yapyor. Ne diyor? İşte vatandaşları tahrik, öbür taraftan yok Hamas terör örgütüyle yok şununla bununla falan filan kurduğu ilişkiler nedeniyle 15 günlük hapse mahkum olmuştur diyor. Dünyanın neresinde böyle bir anlayış var, böyle bir yaklaşım var. Hükümetler istedikleri ülke ile istedikleri zaman istedikleri şekilde irtibat kurararlar, bunları gerçekleştirirler. Buna mani hiç bir hal söz konusu olamaz. Bunların aldığı bir tasarruf vardır. Kaldı ki, bu insan bir cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanları bu görüşmeleri etrafındaki ilgili arkadaşlarıyla yapar ve ilgili adımları atar.

Bunlar yolsuzlukların veya yolsuzluklarının üzerine örtmek için bu tür bir yaklaşım içine giriyorlar. Mısır’ın geçmiş dönemdeki en büyük talihsizliği yolsuzluklardır. Bu yolsuzlukların dışında çok ciddi Mısır’ın gayrımenkullerinin parselasyonu söz konusuydu. Bütün ‘bu parselasyonlar el verecek, meydana çıkacak’ diye aslında endişeler var. Ama asıl bunlara yol vermeyen sandıktır. Sandıktan niye çekiniyorlar, neden korkuyorlar? Sandıktan çıkamayacaklarını görüyorlar. Sandıktan çıkamayacaklarını görenler her zaman darbe yollarını seçerler. İşte buna halklar artık müsaade etmiyor, etmeyecek.”

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı