FutbolMedyaSpor

Futbolda ABD, Çin ve Hindistan büyük Avrupa liglerini yakaladı!

Futbolda ABD, Çin ve Hindistan büyük Avrupa liglerini yakaladı! ABD, Çin ve Hindistan’da maçlara giden seyirci sayısı, Avrupa’nın önde gelen futbol ülkeleriyle yarışır hale geldi.

KPMG Spor Birimi (Sports Practice)“Football Benchmark” ekibinin yaptığı araştırmaya göre, 2015 sezonunda, ABD Futbol Ligi (MLS), Hindistan Süper Ligi (ISL) ve Çin Süper Ligi (CSL) maçlarına giden seyircilerin ortalama sayısı 20.000’i geçti.

Kurulduğu yıldan bugüne seyirci sayısını her yıl ortalama %4 artırmayı başaran ISL maçlarını tribünde seyredenlerin ortalama sayısı 2015 yılında İspanyol La Liga’nın 2014-2015 sezonu seyirci ortalamasını geçti. 2015 yılında MLS ve CSL maçlarını tribünde seyredenlerin sayısındaki etkileyici artış ise (sırasıyla %12,8 ve %16,7) bu liglerin Serie A ve Ligue 1 seyirci sayılarını yakalamasını sağladı.

Son üç yıl boyunca “Beş büyük lig” içerisinde ortalama tribün seyircisi sayısını MLS ve CSL ile kıyaslanabilir oranda artırabilen tek lig ise Fransa Ligue 1 oldu (2011-2012 sezonuna göre %17,9’luk artış). Aynı dönemde La Liga ve Serie A’daki ortalama tribün seyircisi sayısı 2011-2012 sezonundaki sayının %98,8’ine ve %95,4’üne kadar düştü.

 ABD, Çin ve Hindistan büyük Avrupa liglerini yakaladı

Bu analizde, KPMG Spor Birimi “Football Benchmark” ekibi dünyanın en hızlı gelişen bazı futbol piyasalarındaki (ABD, Çin ve Hindistan) ortalama tribün seyircisi sayılarına odaklanarak bunları Avrupa’nın beş büyük ligi ile karşılaştırıyorlar.

KPMG Spor Birimi Başkanı Andrea Sartori’nin görüşleri şöyle:

“Klasik Avrupa liglerinin aksine, ABD Futbol Ligi (MLS), Hindistan Süper Ligi (ISL) ve Çin Süper Ligi (CSL) bir takvim yılını temel alan sezon sistemini uyguluyor. Kısa süre önce tamamlanan 2015 sezonunun verilerine göre bu üç ligin ortalama tribün seyircisi sayısı 20.000’i aştı. Bu ligler henüz Bundesliga ve Premier League’in çok gerisinde olsalar da, kaydettikleri bu başarıyla La Liga, Serie A ve Ligue 1 ile boy ölçüşür duruma geldiler.”

Ortalama tribün seyircisi sayısının 21.536 olarak gerçekleştiği MLS’nin 20. sezonunda, 2014 sezonundaki seyirci ortalaması rekoru kırıldı ve seyirci sayısı yıllık %12,8 arttı. Ortalama tribün seyircisi sayıları bu konuda rakipsiz olan Seattle Sounders’ın (44.247) çok az gerisinde olan New York City FC ve Orlando City takımlarının lige katılması Kuzey Amerika statlarındaki seyirci sayısının artmasında en önemli itici güç oldu. Ayrıca, son üç sezon boyunca tribünlerine en az sayıda seyirciyi çekebilen Chivas USA takımının ligden ayrılması da ortalama seyirci sayılarına olumlu bir katkı yaptı. Analizimiz MLS ligindeki takım kompozisyonu nedeniyle bazı sapmalara tabiyse de, bu üç kulüp hesaplamalara dahil edilmediğinde bile tribün seyircisi sayısındaki genel artışın %4’e yaklaşacağı gözden kaçırılmamalı.

 ABD, Çin ve Hindistan büyük Avrupa liglerini yakaladı

Yakın zamanda uluslararası medyanın çok fazla ilgisini çekmemiş olsa da, Çin Süper Ligi, analiz ettiğimiz rakipleri içerisinde en yüksek seyirci sayısı artışını kaydetti. 2014 sezonuna göre kaydedilen %16,7’lik artış,sponsorların ve yatırımcıların yanı sıra taraftarların da yerel rekabete olan güvenlerini tekrar kazandığını gösteriyor. 2015 yılında kaydedilen bu sıçrama sayesinde CSL’deki ortalama tribün seyircisi sayısı 21.800’ün üzerine çıktı ve sadece birkaç yüz seyirciyle İtalya Serie A ve Fransa Ligue 1’in gerisinde kaldı.

Umut vaat eden ve bir o kadar genç olan bir başka lig ise Hindistan Süper Ligi. Sadece 8 kulüp ile sezonda 56 maçın oynandığı ve henüz ikinci sezonunu tamamlayan bu mütevazı lig, buna rağmen daha önceki I-Lig’i seyirci sayısı bakımından şimdiden oldukça geride bıraktı. Kurulduğu ilk sezondan bu yana yıllık sadece %4’lük bir artışı ifade etse de, ISL’nin 2015 sezonu ortalama tribün seyircisi sayısı (26.376) La Liga’nın 2014-2015 sezonu rakamlarından yüksek.

ISL ayrıca, en yüksek ortalama tribün seyircisi sayısına sahip yerli Asya ligi olma unvanını da pekiştirdi. Bu başarıya olumlu katkı sağlayan unsurlardan biri de, Hindistan’ın sınırlı sayıdaki futbol kulübünün Kerala, Goa ve Kuzey Doğu Hindistan gibi futbolun daha popüler olduğu bölgelerinde kurulu olması.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı