GündemPolitikaTürkiye

Günün özeti: 48 subay 1 astsubay gözaltına alındı

İbrahim Fırtına AdliyeBalyoz Darbe Planı iddiası ile ilgili olarak başlatılan soruşturmada son olarak Ankara’da 2’si tuğamiral 7 muvazzaf asker gözaltına alındı.

Balyoz soruşturması çerçevesinde gün boyunca 17 emekli general, 4 muvazzaf amiral, 27 subay ve 1 astsubay gözaltına alındı. Gözlatına alınanlar arasında eski Kuvvet Komutanları Özden Örnek ve İbrahim Fırtına da bulunuyor.

Sabah saatlerinde başlayan gözaltı fırtınası emekli paşalara da uzandı. Eski 1.Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve Öcalan’ın Kenya’da yakalandığı operasyonu yöneten emekli orgeneral Engin Alan da gözaltına alındı.

Ankara Valisi Kemal Önal ‘Talimat İstanbul’dan geldi, savcının elinde liste var, gözaltılar ona göre yapılıyor’ dedi.
İstanbul Başsavcılığı’nın emriyle sabah saatlerinde Ankara’da 20’ye yakın noktaya polis baskını yapıldı. Balyoz Darbe Planı iddialarıyla ilgili baskınlarda gözaltına alınanlar arasında flaş isimler de var. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. İbrahim Fırtına da bu isimler arasında. Emekli Org. Doğan örneğinde olduğu gibi Org. Fırtına’nın eşi Melahat Fırtına da bu iddiayı yalanladı, ancak avukatı gözaltına alındığını doğruladı. Emekli Orgeneral Ergin Saygun, emekli Albay Emin Küçükkılıç ve emekli Tümamiral Özer Karabulut İstanbul Emniyeti’ne getirildi.

LOJMANLARDA HAREKETLİLİK

Gözaltılar sonrası İstanbul 4. Levent’te bulunan Harp Akademileri lojman girişinde hareketllik yaşanıyor. Bazı komutanların evlerinde arama yapıldığı bilgisi üzerine gazeteciler 4. Levent’te bulunan Harp Akademileri lojman girişine akın etti.

DARBE GÜNLÜKLERİNİN KOMUTANI

Ayışığı ve Sarıkız darbe planlarını anlattığı günlükleri ile gündeme gelen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek de gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

ÖNCEKİ 1. ORDU KOMUTANI DA GÖZALTINDA

Fırtına ile aynı dönemde 1. Ordu komutanlığı yapan emekli Org. Ergin Saygun da gözaltına alındı. Saygun, İstanbul emniyeti’ne getirildi. Ergin Saygun 2009 Ağustos’da emekli edilmişti.

ÖCALAN’I GETİREN KOMUTAN

Ayrıca diğer gözaltına alınan emekliler arasında Korgeneral Engin Alan ve Ayhan Taş’ın da olduğu öğrenildi. Korgeneral Engin Alan, PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ı Kenya’dan Türkiye’ye getirilmesini sağlayan operasyonu Türkiye’den yönetiyordu.

SAVCI İSTANBUL’A İSTEDİ

Fırtına, Alan ve Taş, İstanbul Başsavcısının isteği ile Ankara’da gözaltına alındı. Muayene için Adli Tıp’a götürülen komutanlar daha sonra İstanbul’a doğru yola çıkarılacak.

SÜHA TANYELİ’NİN EVİ ARANIYOR

Eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi (SAREM) Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli’nin evinde Balyoz Darbe Planı iddiaları kapsamında arama yapıldığı öne sürüldü.

10 ALBAY GÖZALTINDA

TRT 2’nin iddiasına göre, 7’si muvazzaf 7’si emekli 14 subay astsubay gözaltına alındı. 3 albay gözaltına alındı 7 albay ise aranıyor.

ANKARA VALİSİ: LİSTE VAR

Ankara Valisi Kemal Önal “Talimat İstanbul’dan geldi, savcının elinde liste var, gözaltılar ona göre yapılıyor” dedi.

İZMİR’DEKİ ALBAY İSTANBUL’A GÖNDERİLİYOR

Ergenekon soruşturması kapsamında İzmir’de emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan gözaltına alındı. İstanbul’da Ergenekon soruşturması yürüten cumhuriyet savcılarının isteği üzerine İzmir polisi sabah erken saatlerde Emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan’ı evinde gözaltına aldı. Bozyaka’daki Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirilen emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan’ı yakınları yalnız bırakmadı.

Özcan’ın evinde herhangi bir arama yapılmadığı, sorgulanmak üzere İstanbul’a gönderileceği öğrenildi. Bu arada havaalanından önce Özcan, İzmir Adliyesi’ne doktor raporu için götürüldü.

HARP AKADEMİLERİ’NDE ALARM

Aynı zamanda Lojmanların girişi olan Harp Akademileri 2. Nizameyesinde olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyor. Saat 11.00 sıralarında içinde sivil giyimli polislerin bulunduğu 1 cip, 1 otomobil ve 1 panelvan araç nizamiye kapısına geldi. Araçlar bir süre içeri alınmadı. Ardından araçlardan inen sivil giyimli polislerin askerlerle konuştukları görüldü. Asker ve polisler arasındaki görüşme yaklaşık 10 dakika sürdü. Ardından araçtan inen sivil giyimle polisler yürüyerek nizamiyeyi geçti ve içeri girdi. Polislerin indiği araçlar manevra yaparak geriye döndü. Bu arada bir askeri yetkili hareketliği görüntüleyen Doğan Haber Ajansı kamerasının görüntü kaydetmemesini istedi, içerdeki hareketlilikle ilgili bilgisi olmadığını söyledi.

BALYOZ DARBE PLANI

Taraf Gazetesi darbeye ortam hazırlamak amacıyla yeni bir eylem planı iddiasını ortaya atmıştı. “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” adı altında “Çarşaf”, “Sakal”, “Oraj” ve “Suga” adı verilen planlara göre, Beyazıt ve Fatih camilerinde cuma günü bombalı saldırılar düzenlenecek, Ege’de Türk jeti düşürülecek, Ak Parti aciz gösterilmeye çalışılacaktı.

Kaos ortamı sonunda 11 sayfalık ‘Balyoz planı’ hayata geçirilecekti. Gazetenin haberine göre, dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan yönetimindeki askerler, darbeye direnebilecek 200 bin kişiyi stadyumlara doldurmayı planlıyordu. Hatta, darbe kabinesi bile hazırlanmıştı. Planda imzası bulunduğu iddia edilen Orgeneral Doğan, “TSK’da her kademede mevcut planları gözden geçirmek üzere harp oyunu, plan tatbikatı ve seminerler yapılması doğal bir uygulamadır” demişti.

Genelkurmay Başkanlığı, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “1’inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Seminerine ilişkin çeşitli iddialar ve değerlendirmeler medyada yer almaktadır. İddiaları, aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir” ifadesini kullanmıştı.

Hot-Affiliates Reklamları

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı