GündemPolitikaSon DakikaTürkiye

Hakkari’de 10 şehit! BDP’den ilk açıklama geldi

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 10 askerimizin şehit olmasının ardından PKK’ya yakınlığıyla tepki toplayan Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP) ilk açıklama geldi.

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız “Yeniden sözün bittiği yerdeyiz, kelimelerin anlamsız olduğu bir sürece başladık. Bu acılardan hepimiz sorumluyuz, hiç kimse sorumluluktan kaçamaz” dedi.

Yıldız, “Türkiye’yi yönetenlerin çocukları askerliklerini deniz kenarında yapıyor ama halkın çocukları canını yitiriyor. Siyasiler de cenazelerine gidip timsah gözyaşları döküyor. Göstermelik cenaze merasimlerinden bıktık artık. Acıları gerçekten içlerinde hissetselerdi bu sorunu çözerlerdi” diye konuştu.

Açılımın bittiğine yönelik tartışmaları hatırlatan Yıldız “Açtık kapattık meselesiyle olmuyor. Bu devlet açılımı mı, devlet projesi mi yoksa AKP’nin siyaset malzemesi mi? Devlet projesiyse devleti yönetenler çözülmesini istiyorlarsa ‘demokratik ülkeyiz, AB’ye gireceğiz’ diyorlar. AB ülkeleri bu sorunları nasıl çözmüşse, dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok o yöntemler kullanılarak bu sorun çözülür. Kimse kendi makam mevkisini hesaba katmasın bu önemli bir mesele. Başbakan ‘bedeli ne olursa olsun’ dedi ama gereğini yapmadı. Silbaştan yaparsan da 1990’lara döneriz. Projesi neyse topluma açıklaması lazım” dedi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı