NationalTurkTürkiye

Hasankeyf’te Yangın Çıktı!

Dünyanın en önemli tarihi yerlerinden biri olan Hasankeyf'te çıkan yangın korkuttu.

Batman’da yer alan Hasankeyf’in tarihi milattan önce 300.000’e dayanmaktadır. İlk yerleşim milattan önce 10.000 yılında yapılmıştır. Daha sonra yerleşim yeri Hurri, Akad, Mitanni, İskit, Urartu, Assur, Med, Pers, Helen, Roma, Armenia, Part, Bizans, İslam Devleti, Emevi, Selçuklu, Mervani, Abbasi, Artuklu, Eyyubi, Safevi, Akkoyunlu ve Osmanlı gibi birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. 2016 yılında başlayan Ilısu Barajı çalışmaları ile Hasankeyf’in baraj açıldığında sular altında kalacağı duyurulmuştur. Bunun üzerine birçok tarihsever bu olaya karşı çıkmıştır.

Hasankeyf’te Yangın!

22 Temmuz tarihinde Hasankeyf’te çıkan yangına müdahalelerin az olduğu görülmektedir. Yangının kuru otlardan kaynaklandığı söylenmektedir. Rüzgar etkisiyle yangın yayılmıştır. Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen “Yangın, kuruyan otların alev almasıyla meydana geldi. Tarihi eserlerde herhangi bir hasar söz konusu değil. Ekiplerimiz yangına müdahale etti ama rüzgarın etkisiyle otların çoğu alev aldı. Meydana gelen manzara bizi üzdü” açıklamasını yaptı.

Hasankeyf’te ve Ilısu Barajı alanında su tutulma testlerine de 24 Temmuz’da başlanıldı. Bu çalışmalar sırasında Siirt’te birçok köy ve yolun sular altında kaldığı haberi geldi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı