GündemManşetPolitikaSon DakikaTürkiye

HDP Milletvekili Selma Irmak’a 10 yıl hapis

Tutuklu sanık HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, 10 yıl hapis cezasına mahkum edildi.  Irmak, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve ” terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından yargılanıyordu.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Kocaeli 1. Nolu Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda tutulan sanık Selma Irmak katılmazken avukatı hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında sanık Selma Irmak’ın, “silahlı terör örgütünü yönetmek” ve farklı tarihlerdeki basın açıklamalarında 6 kez “terör örgütü propagandası” yapmak suçlarından 21 yıldan 52,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması ve tutukluluk halinin devamı yönündeki görüşünü tekrarladı.

Esas hakkında savunma yapan sanık Irmak’ın avukatı Erhan Ürküt, müvekkilinin suçsuz olduğunu öne sürerek, tahliyesini istedi.

Mahkeme ise Irmak’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan da 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

İki suçtan beraat etti

Mahkeme ayrıca, Irmak’ın “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek, yönetmek, bunların hareketlerine katılmak” ile “suç ve suçluyu övmek” suçlarından ise beraatini kararlaştırdı.

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın dosyası, güvenlik gerekçesiyle Hakkari’den Diyarbakır’a gönderilmişti.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı