AvrupaDünyaGündemManşetPolitika

“Her iki aşırı sağcıdan biri şiddet yanlısı”

Thomas de Maiziere

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye’nin istihbarat servisiyle işbirliğinin çok önemli olduğunu belirterek ‘Her iki aşırı sağcıdan birinin şiddet yanlısı olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Maiziere, Almanya’nın iç istihbarat servisi olan Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen ile Federal Basın Evi’nde düzenlediği basın toplantısında, ‘’2013 Anayasayı Koruma Raporu’nu’’ tanıttı.

İçişleri Bakanı Maiziere, raporun, Anayasa Koruma Teşkilatı’nın, anayasanın, devletin ve halkın özgürlüğünün korunması için vazgeçilmez temel bir aracı olduğunu belgelediğini ifade etti.

Raporu değerlendiren Maizere, aşırı sağcılarda geçen yıllarda olduğu gibi gerileme görüldüğünü, sayının 2013’te 21 bin 700 kişiye düştüğünü belirtti.

Aşırı sağcı grupta şiddet yanlılarının yaklaşık 9 bin 600 ile sabit kaldığına dikkati çeken Maiziere, ”Her iki aşırı sağcıdan birinin şiddet yanlısı olduğu tespit edildi” dedi.

Şiddettin siyasi rakiplere, mülteciler ve yabancılara karşı yapılan eylemlerde görüldüğüne işaret eden Maiziere, yabancı düşmanlığı suçlarının 2013’te 2012 yılına göre yüzde 20 oranında arttığına dikkati çekti.

Aşırı sağcıların, mültecilere karşı ve mülteci yurtlarının bulunduğu yerlerde yaptıkları protesto eylemleriyle halkı radikalleştirmeye ve kışkırtamaya çalıştıklarını belirten Maizere, aşırı sağcıların insan onuruna karşı eylemler yaptıklarını kaydetti.

Alman Bakan, aşırı sağcı Almanya’nın Milliyetçi Demokratik Partisi’nin (NPD), genel seçimlerde oylarının düşmesi, üye kaybetmesi ve mali sorunlar yaşamasına karşın şiddet yanlısı Neonazilerle kol kola olduğunu belirtti.

– Aşırı sol gruplar-

Aşırı sol gruplara dahil olanların sayısının 2013’te 27 bin 700’e düştüğünü ifade eden Maiziere, polis ve devlet otoritesine karşı şiddet kullanımının arttığını belirtti. 2013 yılının sonunda Hamburg’da ‘’Rote Flora’’ gösterilerinde 4 bin şiddet yanlısı aşırı solcunun 170 polisi yaraladığını hatırlatan Maizere, ‘’Bunu kabul edemeyiz’’ dedi.

Hukuk devletinin, tüm araçlarını kullanarak buna karşı çıkmasını isteyen Maiziere, toplumda polise karşı şiddetin kabul edilemeyeceği yönünde bir uzlaşmaya varılması gerektiğini kaydetti.

-Suriye’den Avrupa’ya dönenler-

Aşırılık yanlısı grupların yaklaşık 43 bin kişiden oluştuğunu ifade eden Maiziere, özellikle Selefi grupta artış olduğunu söyledi.

Bu grupta propagandanın merkezinde Suriye’deki iç savaşın bulunduğuna dikkati çeken Maiziere, ‘’Almanya ve Avrupa’dan Suriye’ye gidişlerden endişe duyuyoruz’’ dedi. Maizere, tüm Avrupa’dan yaklaşık 2 bin, Almanya’dan da yaklaşık 320 aşırılık yanlısı kişinin Suriye’ye gittiğini belirtti. Suriye’ye giden ancak daha sonra geri dönenlerin de bulunduğunu ifade eden Maiziere, Avrupa’da bu kişiler tarafından saldırı yapılmasının somut bir tehlike olduğunu kaydetti.

Bu gruplarla mücadelede Almanya’da derneklerin kapatılmasının etkili bir araç oldduğunu belirten Maiziere, bu konuda Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın çalışmalarının önemli olduğunu kaydetti.

Suriye’de savaşa katılıp Avrupa’ya geri dönenlerin engellenmesi konusunda Türkiye’nin rolünün sorulması üzerine Maiziere, diğer ülkelerin istihbarat servisleriyle çalışmanın önemli olduğunu belirtti.

”Başka ülkelerin istihbarat servisleriyle ve gerçekten Türkiye’nin istihbarat servisiyle işbirliği çok önemli’’ diyen Maiziere, bu konunun her seviyede tüm toplantılarda dile getirildiğini vurguladı.

BfV Başkanı Maassen de Türkiye’nin önemli bir partner olduğunu belirterek, Almanya’dan Suriye’ye gidenlerin çoğunun Türkiye üzerinden seyahat ettiğini, bunların engellenmesi konusunda herkesin daha çok şey yapabileceğini kaydetti.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı