GündemManşetSon DakikaTürkiye

İbrahim Tatlıses iddianamesi hazır / Saldırı emri PKK’dan

İbrahim Tatlıses ‘e düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili yürütülen soruşturmada iddianame tamamlandı. Savcı, saldırı emrinin terör örgütü PKK’dan geldiğini öne sürdü.

İbrahim Tatlıses’in ağır yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı saldırının iddianamesi hazırlandı ve 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Savcı, iddianamede bir numaralı zanlı Abdullah Uçmak dahil 7 kişi için “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” suçlamasına yer verdi. Saldırının terör örgütü PKK’nın emriyle yapıldığı ileri sürülen iddianamede 12 şüpheli bulunuyor. 7 şüpheli için ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.

Örgüt liderinin Abdullah Uçmak olduğu belirtilen iddianamede Uçmak ile birlikte Ersin Altun, Yunus Ayık, Murat Alagöz, Cengiz Alagöz, Nazife Erdemir ve Ruhşen Mahmutoğlu hakkında 302. maddeden cezalandırılmaları istendi. Bu sanıklara bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis yanı sıra çeşitli oranlarda ceza verilmesi talep edildi. Uçmak’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis dışında, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, İbrahim Tatlıses’e yönelik olarak nitelikli adam öldürmeye teşebbüs, Buket Çakıcı ve Ahmet Taşçı’ya yönelik kasten adam öldürmeye teşebbüs, patlayıcı madde bulundurmak ve tehdit” suçlarından 64 yıla kadar hapisle cezalandırılması da istendi. 5 sanık için ise terör örgütü üyeliğinden ceza verilmesi talep edildi.
İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianameyi mahkemenin incelemesi için 15 gün süresi bulunuyor.
Tatlıses, 14 Mart 2011 tarihinde Maslak’ta uğradığı saldırıda başından aldığı kurşunla ağır yaralanmıştı. Tatlıses ile birlikte basın danışmanı Buket Çakıcı da yaralanmıştı. Tatlıses’in tedavisi hala sürüyor.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı