AvrupaDünyaGündemPolitika

İlham Aliyev Avrupa’yı bombaladı!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa’da Azerbaycan aleyhine kabul edilen kararların hiçbir önem taşımadığını söyleyerek, “Hiç kimse Azerbaycan’a dikte edemez” dedi.

Aliyev, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, dünyanın çeşitli bölgelerinde hoş olmayan süreçlerin yaşandığını belirterek, Ortadoğu’da kanlı çatışmaların devam ettiğini, Avrupa’nın derin ekonomik ve manevi kriz içerisinde olduğunu kaydetti.

Tüm bunların kendilerini düşünmeye zorladığını ifade eden Aliyev, Azerbaycan’ın diğer ülke ve uluslararası kurumlarla eşit ilişkiler kurduğunu, faaliyetlerini bu ilke ile sürdürdüklerini belirtti.

Ermenistan-Azerbaycan çatışması ve Yukarı Karabağ sorununa da değinen Aliyev, “Ermenistan’da cani diktatör rejim, kendi halkını eziyor. Cunta, halkın sayesinde zengin oluyor. Çatışmanın ve Karabağ sorununun çözümünde hiçbir ilerleme yok. Ermenistan, müzakere sürecini boykot ediyor ve maksimum düzeyde konuyu uzatmaya çalışıyor” dedi.

Geçen ay Bakü’de gerçekleştirilen 1. Avrupa Oyunları zamanı Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde (AKPM) bir karar kabul edildiğini ve karardaki, “AKPM, Azerbaycan topraklarının işgal altında olduğunu dikkate alıyor” cümlesinin, “AKPM Yukarı Karabağ sorununun olduğunu dikkate alıyor” cümlesiyle değiştirildiğini bildiren Aliyev, “Bu açıkça Azerbaycan karşıtı bir tutumdur” diye ifade etti.

Azerbaycan’a karşı kirli kampanya yürütüldüğünü ve ülkedeki uluslararası etkinlikler öncesinde bu kampanyaların daha da alevlendiğini anlatan Aliyev, şöyle konuştu:

“Bazı iki yüzlü Batılı siyasetçiler, Ermeni paralarıyla kendilerine hayat kuran kongre üyeleri, islamafobik politikacılar Azerbaycan’a savaş açmış durumdalar. Bunun temelinde kıskançlık ve kötü niyet yatıyor. Ne yazık Avrupa’da faşizm, ırkçılık, islamafobi, antisemitizm giderek artıyor. Müslüman bir ülkenin bu kadar gelişmesini istemeyen güçler birleşmişler.”

– “Hiç kimse Azerbaycan’a dikte edemez”

Almanya Federal Meclisinde (Bundestag) de Azerbaycan karşıtı karar kabul edildiğini hatırlatan Aliyev, şöyle devam etti:

“Soruyorum, Bundestag’ın bizimle işi ne? Bundestag kendini dünyanın ağası, hakimi mi zannediyor? Görünen o ki onları kötü alıştırmışlar. Fakat bizi başkalarıyla kıyaslamasınlar. Bizim onlarla ilişkilerimiz mesafelidir. Hiçbir şey istemiyoruz onlardan. Tam tersi onların bizim doğalgaz ve petrolümüze ve bu bölgedeki faaliyetimize ihtiyaçları var.”

AKPM ve Bundestag’daki kararların Azerbaycan karşıtı olduğunu yineleyen Aliyev, bu kararların hiçbir önemi olmadığını vurguladı.

Aliyev, “O kararlar bizim için kağıt parçasıdır ve hiçbir zaman uygulamayacağız. Bunu hem Azerbaycan halkı hem de o kirli yazıları hazırlayanlar bilsin. Hiç kimse Azerbaycan’a dikte edemez. Azerbaycan’la dost ve ortak olunur. Biz buna hazırız” diye konuştu.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı