AvrupaDünyaGündemManşetOrtadoğuPolitika

İsrail’den Putin’e Suriye telefonu!

Rusya’nın İran’a S-300 füze sevkıyatını engelleyen İsrail, şimdi de Suriye’yi takibe aldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’den Suriye’ye satışı planlanan P-800 Yakhont model süpersonik füzelerin verilmemesini istedi.

İsrail, 300 kilometre menzile sahip P-800’lerin radarla tespit edilememesi ve vurulmasının neredeyse imkansız olması nedeni ile Akdeniz’deki deniz gücünün tehlikeye gireceğini düşünüyor.

Haaretz gazetesine göre Rusya Başbakanı Putin’le telefonla görüşen Netanyahu, Suriye’ye verilen füzelerin Hizbullah’ın eline geçtiğini ve 2006’da patlak veren İkinci Lübnan Savaşı’nda bazı Rus yapımı füzelerin İsrail ordusuna karşı kullanıldığını söyledi. Uzun süredir Filistin’li yetkililerle görüşemediklerine de dikkat çeken İsrail Başbakanı, önümüzdeki haftalarda Filistin’le doğrudan görüşmelerin başlamasının beklenildiğini hatırlattı ve Suriye ile Rusya arasındaki silah anlaşmasının gözden geçirilmesini talep etti.

Netanyahu Suriye’nin Çin yapımı C-802 model gemi savar füzelerin Hizbullah’ın eline geçtiğini ve İsrail gemilerine hedef alındığını belirtti. İsrail Başbakanı Netanyahu Rusya’nın vereceği yeni füzelerin de Hizbullah’ın eline geçmesinden endişe duyduklarını söyledi. İsrail savunma uzmanları P-800’lerin Hizbullah’ın eline geçmesi durumunda Hayfa ve Aşdod limanları çevresinde güvenlik görevi yapan İsrail donanmasının büyük tehlike altında olacağını iddia ediyor.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın önümüzdeki günlerde Moskova’ya gelerek Rus meslektaşı Anatoli Seryukov’la birlikte konuyu ele alması planlanıyor. İsrail’li üst düzey bir yetkili de bölgeye silah satışlarında Rusya ve İsrail’in uyum içinde olması ve ihtiyatlı davranılması gerektiğini söyledi. Rusya ile silah satışının bir kaç kez müzakere edildiğini, ancak sonuç alınamadığını kaydeden yetkili, en üst siyasi düzeyde konunun ele alınmasının İsrail açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Rusya ile Suriye arasında imzalanan son askeri anlaşma 2009 sonunda basında gündeme gelmiş ve pakette P-800 model süpersonik füzeler de yer aldığı kaydedilmişti. Çok gelişmiş olan P-800’ler 300 kilometre menzile sahip ve 200 kilogram savaş başlığı taşıyabilir. Suriye’nin elinde bulundurduğu C-802’ler ise 120 kilometre menzile sahip ve çok daha küçük savaş başlığı taşıyabiliyor.

Rus basınında Putin’in Netanyahu ile telefon görüşmesinin 20 Ağustos’ta gerçekleştiği ve İsrail’in inisiyatifi ile yapıldığına dikkat çekiliyor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 53)

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı