AvrupaEkonomi

İtalya’nın borçlanma faizinde rekor artış

İtalya ekonomisi piyasalara 10 milyar Euro borçlarının ödeyeceği faizleri ile yeni bir rekor kırdı.

İtalya ekonomisinde ciddi sarsıntılara neden olan borçlanma maliyeti, borçlarının ödeyeceği faiz ile yeni bir rekor daha kırdı. İtalya ‘nın 6 ay vadeli bono ihalesinde ortalama faiz oranı yüzde 6,504’e yükselirken 26 Ekimde yapılan ihalede bu faiz oranı yüzde 3,535 seviyelerindeydi. Ayrıca Roma hükümetinin 2 yıl vadeli tahvillerinin ortalama faiz oranı da bir önceki ihalede yüzde 4,628 iken, şimdi yüzde 7,814’lere yükseldi. Bu oranlarla piyasalarda İtalya’nın ekonomik geleceğine ilişkin tedirginliğin artarak devam ettiğini işaret ediyor.

İtalya’nın rekor kıran borçlanma maliyeti Mario Monti Başbakanlığında yeni bir hükümet kurulmuş olmasına karşın, piyasalarda İtalya’nın ekonomik geleceğine ilişkin tedirginliğin sürdüğüne işaret ediyor.

Tüm dünyada yaşanan küresel ekonomik kriz Avrupa ülkelerinde yaşanan çalkantıyı tetikliyor. Almanya dün piyasaya sürdüğü 6 milyar Euro’ luk on yıl vadeli tahvillerin yalnızca 3,6 milyar Eurol’uk kısmını satabildi. Yetkililer nu oranın Almanya ‘da Euro’ ya geçilmesinden bu yana gerçekleşen en başarısız devlet tahvili satışı anlamına geldiğini belirtiyor. Dün Almayan ‘da yaşanan bu olay yaşanan küresel ekonomik krizde Almanya’ nın olayların dışında olmadığını gösteriyor.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı