NationalTurk

Japonya’da deprem! İşte tüm görüntüler (Video)

Japonya’da deprem hayatı alt üst etti. Ölü sayısı binlerle ifade ediliyor. Japonya’da deprem, Japonya tsunami görüntüleri, Japonya’da deprem Video.

Japonya’da deprem yerel saatle 14.46’da meydana geldi. 5. büyük deprem olarak tarihe geçen Japonya’daki depremden sonra oluşan tsunamilerde Sendai ve Miyagi şehirleri büyük zarar gördü. Japonya’da deprem yerin 10 kilometre altında, karaya 125 kilometre uzaklıkta denizde meydana geldi. Depremin merkez üssüne 371 kilometre uzaklıktaki Tokyo’da bir çok noktada yangınlar çıkarken başkent, tsunamiden de etkilendi. Japonya’da deprem sonrası oluşan görüntüleri tüm dünya canlı yayınlarla dehşet içinde izliyor. Yükseklikleri 6 metreye kadar çıkan tsunami dalgaları büyük bölümleri daha önce tahliye edilen kasaba ve şehirleri adeta yutuyor.

Japonya’da deprem sonrası ilk belirlemelere göre ölü sayısı 400’e yükseldi. Başkent Tokyo’da 2 yaşlı vatandaşın çöken duvarların altında kalarak hayatını kaybettiği bildirildi. Kyodo haber ajansı, Onagawa nükleer santralinde yangın çıktığını duyurdu. Japonya’da deprem haberleri NationalTurk’te olmaya devam edecek. Japonya’da deprem ve tsunaminin en özel görüntüleri….

Japonya’da deprem faciasından ayrıntılı haberler gelmeye devam ediyor. Tokyo’da yaşayan Türk vatandaşı Selimhan Kılıç deprem anında camdan atladığını söyledi. Japonya’da deprem…

8.9 büyüklüğündeki depremi yaşayan Türklerden biri olan Selimhan Kılıç, Milliyet’in haberine göre sarsıntı başlayınca kendini camdan dışarı attı. Tokyo yakınlarındaki Toka şehrinde yaşadığını belirten Kılıç, “İlk sarsıntı çok şiddetliydi. Kendimi camdan dışarı attım. Çok uzun sürdü. Sakinleşince tekrar eve girdim, ama tekrar deprem oldu. Ben yine camdan atladım” diye konuştu.

Japonya’da yaklaşık 4-5 bin civarında Türk’ün yaşadığını aktaran Selimhan Kılıç, arkadaşlarının hepsinin can güvenliğinin yerinde olduğunu bildirdi. Japonya’da deprem… Japonya’da deprem haberleri…

Japonyada deprem – Video;

[media id=1172 width=610 height=340]

[media id=1168 width=610 height=340]

8.9 büyüklüğündeki depremin şiddeti 1999′da Marmara’da meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin tam 50 katı şiddette. Japonya depremi ardından büyüklüğü 6′nın üzerinde olan çok sayıda artçı sarsıntı meydana gelirken artçı depremlerin büyüklüğünün 7′yi aşabileceği belirtiliyor. Japonyada deprem ve tsunami sonrasında ölü sayısının çok fazla artmasından endişe ediliyor. Japon hükümeti depremin ardından 5 nükleer tesisteki tüm faaliyetleri durdurdu. Ülkenin elektrik ihtiyacının büyük bölümü bu santrallerden kaynaklandığı için yaklaşık 4 milyon kişiye elektrik verilemiyor.

Japonya’da deprem… Japonya tsunami felaketi….

Tokyo’nun kuzeyindeki petrol rafinerilerinde de büyük yangınlar meydana geldi. Hükümet yetkilileri nükleer santrallerde sızıntı olmadığını ve radyasyon tehlikesinin bulunmadığını bildirirken Japonya depremi sonrası toplam zararın milyar dolarlarla ifade edileceği öngörülüyor. Japonya tsunami sonrasında yaralarını sarmaya çalışırken çevredeki birçok ülkede de tsunami alarmı verildi. ABD’deki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, tsunami alarmı verdiği bölgeyi Büyük Okyanus büyük bir kısmı olarak genişletti. Daha önce Japonya, Rusya, Marcus Adası ve Kuzey Marianas için geçerli olduğu duyurulan tsunami alarmı bölgesinin, Tayvan, Endonezya, Şili, Peru, Filipinler, Papua Yeni Gine, ABD’nin Hawaii eyaleti, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Amerika’nın Büyük Okyanus kıyısını içine alacak şekilde genişletildiği bildirildi.

Tsunami dalgalarının bugün öğle saatlerinde Endonezya’ya ulaşması bekleniyor. Japonya tsunami felaketinin ardından tsunami alarmı verilen ülkelerde tahliye işlemleri hemen başlatıldı. Rusya, Kulin ve Sakhalin adalarından 10 bini aşkın kişiyi tahliye ediyor. Japonya’nın yardım çağrısına ilk cevap Birleşmiş Milletler’den geldi. BM,  30 uluslararası arama ve kurtarma ekibinin Japonya’ya yardım edeceğini açıkladı.

Japonya tam anlamıyla felaketi yaşıyor. Ülkede meydana gelen 8.9 şiddetindeki depremin ardından oluşan tsunami şehirleri yutuyor. Japonya tsunami Video, Japonya’da deprem ve tsunami görüntüleri…

Sendai ve Miagi şehirleri tsunaminin en korkunç şekilde vurduğu şehirlerden. Tokyo’nun kuzeyini de vuran tsunami önüne gelen her şeyi yutuyor. Yüksekliği 6 metreyi vuran dalgalar nedeniyle Japonya’da tam bir felaket durumu hakim. İnsanlar yüksek binaların çatılarında tsunamiden kurtulmayı umut ediyor. Kıyı şeridinde depremden hemen sonra yapılan tsunami uyarısı nedeniyle büyük can kayıplarının önlendiği de umut ediliyor. Ancak Japonya’da ölü ve yaralı sayısı hakkında henüz net bir bilgi yok. Bilinen ve görülen tek şey dev dalgaların yerleşim yerlerini yuttuğu.

Tüm dünya televizyonları tsunami görüntülerini canlı olarak ekranlara getiriyor. Japonya tsunami etkisi altında. Ülkenin hemen hemen tüm kıyı şeritlerinde dehşet görüntüleri yaşanıyor. Depremin merkez üssünden ise hiçbir bilgi alınamıyor.

Görgü tanıklarından gelen ilk ifadelere göre bölgede çok sayıda bina yıkıldı. Yerel saatle 14:46′da meydana gelen deprem yeryüzünün gördüğü en büyük depremlerden biri. Başkent Tokyo’da yangınlar çıktığı da gelen haberler arasında. Tokyo’nun kuzeyindeki bir petrol rafinerisi de alevler içinde.

Bağlantılar

5 Yorum

  1. teknolojinin yetersiz kadığı zaman allaha inanmayana allah yardım edermi bilmem

  2. bu deprem şimdi Türkiye’de olsaydı(allah korusun)en aşağı 1 milyon ölü olurdu.Adamların yaptığı binalar 8.9 şiddetini dayanırken bizim binalar 6 şiddetinde çatlıyor hasar görüyor.ayrıca türkiye’deki insanlar japonlar kadar soğuk kanlı olamazlar, adamlar hiç panik yapmıyorlar her şeyi sırasıyla öğrenmişler…neyse fazla söze gerek yok her şey apaçık ortada.allah yardımcıları olsun.

  3. ne diyeceğimi bilmiyorum.umarım can kaybı fazla yaşanmaz.onların adına üzgünüm

  4. çok kötü bir deprem bide tsunami olmuş allah yardım etsin ben bu kadarını söylüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı