AsyaDünyaGündemManşetSadece NationalTurk'deSon DakikaYaşam

Kadınların seks grevi bu köye huzur getirdi

Filipinli kadınlar seks grevi yaptı erkeklerden silah bıraktı
Filipinli kadınlar seks grevi yaptı erkeklerden silah bıraktı

Filipinler’in güneyindeki Mindanao adasında şiddetin hüküm sürdüğü bölgede bulunan bir köy, huzuru köyün kadınlarının yaptığı seks grevinde buldu.

Kırsal alanda yer alan Dado köyünün kadınları köyün sürekli yerel çatışmalara katılan erkeklerini, şayet savaşmaktan vazgeçmelerse cinsel ilişkiye girmemekle tehdit ederek, 102 hanelik köye huzuru geri getirmeyi başardı.

Filipinler’in güneyinde bulunan Mindanao adası 1970’lerden bu yana süren ayrılıkçı gerillaların çatışmaları, topraklar için yapılan aile kavgaları ile sürekli huzursuzlukların yaşandığı bir bölge olarak nam salmıştı. 2008 yılında bu çatışmaların neticesinde yerlerinden edilen Dado köyünün aileleri ise hakları için savaşır hale gelirken, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve diğer yardım kuruluşlarından destek görüyor.

Filipinli kadınlar seks grevi yaptı erkeklerden silah bıraktı

Seks grevini planlayan Filipinli kadınlar bu sayede çatışmaların sona ermesini ve köylerini yeniden yapılandırmayı umuyorlardı. Filipinli kadınların seks grevi işe yaramışa benziyor, zira artık çatışmalara çok daha ender rastlanıyor.

Buna benzer sosyal olaylara tepkisel kadınların erkekleri seks yapmama tehditi vakalarına daha önce 2006 yılında Kolombiya’da 2009 yılında ise Kenya’da rastlanmıştı. Kolombiya’da uyuşturu kartellerinin faaliyetleri Kenya’da ise koalisyon hükümetindeki büyüyen çatlak bu eylemler sayesinde azalmıştı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı