DünyaGündemManşetPolitikaYaşam

Komünist partilerden Yunanistan’a destek mesajı

Komünist partiler YunanistanAralarında Türkiye’ninde yer aldığı bir çok ülkenin komünist ve işçi partileri, Yunanistan Komünist Partisi ve Yunanistan halkıyla dayanışma mesajı yayımladı.

Türkiye, Brezilya, Cezayir, Macaristan ve İspanya’dan komünist partiler, Yunanistan Komünist Partisi’yle dayanışma mesajı yayımladı. Halen başka partilerin imzasına açık olan açıklamada, “Bugün SYRIZA-ANEL hükümetinin Yeni Demokrasi (ND) ve PASOK’un da desteğiyle Troyka’yla imzaladığı halk düşmanı üçüncü memorandum, önceki hükümetlerin halk düşmanı önlemlerini sürdürmekte, Yunan işçilerinin sırtına katlanılamaz bir vergilendirme, sosyal güvenlik ve işçi haklarının ortadan kaldırılması, ücretlerin ve emekli maaşlarının düşürülmesi, özelleştirmeler gibi emekçilerin durumunu daha da kötüleştirecek yeni yükler bindirmektedir” denildi.

Sol’un haberine göre; Yunanistan’ın son aylarda yaşadığı deneyimden bir dizi sonuç çıkarılması gerektiğini vurgulayan dünya komünistleri, bunları şöyle sıraladı:

“Kapitalizm insanileştirilemez. Kapitalizm krizlere, işsizliğe ve yoksulluğa neden olmaktadır. Sistemi yönetmeye dönük her türlü girişimin halkın sorunlarını keskinleştirdiği ve büyük sermayenin karlarını artırdığı görülmektedir.

Avrupa Birliği gerici bir emperyalist örgütlenmedir. ‘Demokrasi”, “Dayanışma” ve sosyal adalet bu çerçeve içerisinde var olamaz.”

İmzacı partiler, KKE ve Yunan halkının, SYRIZA-ANEL hükümetinin Troyka’yla yaptığı anlaşmaya karşı mücadeleye desteklerini bir kez daha dile getirmeleriyle son buldu.

Açıklamayı şu ana kadar Komünist Parti, Cezayir Demokrasi ve Sosyalizm Partisi (PADS), Brezilya Komünist Partisi, Macaristan İşçi Partisi, İspanya Halklarının Komünist Partisi imzaladı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı