GündemManşetSon DakikaTürkiye

Kuzey Irak’a kara harekatı başladı / 22 tabur asker Kuzey Irak’ta

Genelkurmay Başkanlığı 22 tabur askerin karadan Kuzey Irak’a girdiğini ve hava destekli kara harekatının başladığını açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada, Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki hedeflere saldırı haberinin öğrenilmesi üzerine Hakkâri’deki kobra helikopterleri, ambulans helikopterleri ve uçarbirlik harekâtı için Skorsky genel maksat helikopterlerinin hazır edildiği aktarıldı. Ayrıca bölgeye İnsansız Hava Aracı (İHA) sevk edilmesinin emredildiği, ancak İHA’nın kötü hava şartları nedeniyle Batman’dan havalanamadığı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: “Hava şartlarının düzelmesi ile birlikte, İnsansız Hava Aracı saat 15.26’dan itibaren Çukurca bölgesinden görüntü aktarmaya başlayabilmiştir. Saat 01.48’de bir Kobra kolu (2 Kobra helikopteri) ve iki Skorsky helikopteri, bir Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Timi ve bir Polis Özel Harekât (PÖH) timi ile birlikte olay bölgesine intikale başlamış, intikali müteakip bölgedeki terörist hedefleri ateş altına almıştır. Bu kobra helikopterleri yakıt ve mühimmat ikmali için bölgeden ayrılırken saat 03.07’de Şırnak’ta bulunan diğer bir Kobra kolu ve bir Skorsky helikopteri bölgeye intikal ettirilmiş, saat 04.55’e kadar bölgedeki terörist hedeflerinin ateş altına alınmasına devam edilmiştir. Saldırıya uğrayan sekiz bölgede, bölücü terör örgütü mensuplarına derhal ateşle karşılık verilmiş, ayrıca saat 03.28’den itibaren olay bölgesinde sürekli olarak havada F-16 ve F-4 savaş uçakları hazır bulundurularak gün boyunca teröristlerin bulunduğu değerlendirilen hedeflere taarruzi hava harekâtı icra edilmiştir.”

Çatışmalar esnasında şehit olan toplam 24 personel ile 18 yaralının Hakkari ve Şırnak Asker Hastanelerine tahliyesine saat 02.10’dan itibaren, çatışmaların ve hava şartlarının müsaade ettiği ölçüde, ambulans ve diğer helikopterler ile başlanıldığı, tahliyelerin ise saat 11.30’da tamamlandığının anlatıldığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanı ve Jandarma Genel Komutanının olduğu halde olayın meydana geldiği gün bölgeye intikal ettikleri ifade edildi.

19 Ekim saat 12.50’den itibaren çatışma bölgelerini takviye etmek maksadıyla dört komanda taburunun, teröristlerin muhtemel kaçış bölgelerine helikopterlerle indirilerek bölgede temas araması faaliyetine başlanıldığının dile getirildiği açıklamada, “Bölgede yapılan arama tarama faaliyetinde Keklikkayası Tepesi üs bölgesinde iki, Asayiş Tepede bir olmak üzere toplam üç terörist, bir Kalaşnikof piyade tüfeği, 18 adet patlamamış RPG-7 roketatar mühimmatı,15 adet el bombası, 12 adet dolu şarjör, sekiz adet el telsizi, üç adet hücum yeleği ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir. Örgüte ait telsiz konuşmalarından terörist zayiatının (ölü ve yaralı) daha fazla olduğu anlaşılmaktadır. Gelişmeler üzerine yurt içi ve yurt dışında tespit edilen hedefler hava ve kara ateş destek vasıtaları ile gün boyu ateş altına alınmıştır. Faaliyet halen devam etmektedir.” diye belirtildi.

19 Ekim saat 17.00’de Şırnak Asker Hastanesi’nde bulunan yaralılardan dördünün ambulans uçak ile GATA’ya sevk edildiği, diğer yaralı 14 personelin tedavisine Şırnak ve Hakkâri Asker Hastanelerinde devam edildiği kaydedilen açıklamada şu bilgiler verildi: “Komutanlar yaralıları hastanede ziyaret etmiş olup hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Olayla ilgili olarak Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı ve Çukurca Cumhuriyet Başsavcılığınca adli işlemlere başlanmıştır. 24 kahraman şehidimizin cenazesi 20 Ekim’de Van’dan memleketlerine sevk edilmiştir. Meydana gelen bu olaylar üzerine hain eylemi gerçekleştiren terör örgütü üyelerini bularak etkisiz hale getirmek maksadıyla yurt içinde ve sınır ötesinde (Irak kuzeyinde) toplam beş ayrı bölgede komando, Jandarma Özel Harekât (JÖH) ve Özel Kuvvetlerden oluşan toplam 22 tabur ile geniş kapsamlı hava destekli kara operasyonlarının icrasına başlanmıştır. TSK mensupları bölgelerinde görevlerini ecdadına yaraşır bir şekilde, bu toprakları bize emanet etmiş aziz şehitlerimizin şahitliğinde yapmaya devam edecektir. Şehit olan personelimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, başta yakınları olmak üzere yüce milletimize başsağlığı dileriz.”

Bağlantılar

Bir Yorum

  1. ben bir kürdüm ama bu bayrak için seve seve canımı vermeye hazırım bu vatanın her karış toprağına kurban olurum ne mutlu türküm diyene kahrulsun pkk ve yandaşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı