AvrupaGündemManşetSeyahat

Kuzey Işıkları, Noel Baba, Ren Geyikleri… Lapland’da şölen başlıyor

Huskylerin çektiği kızaklara binmek, ren geyiklerini sevmek, kutup ayılarını beslemek, Noel Baba’nın Evi’ni görmek ve donmuş gölde balık tutmak! İşte Kuzey Işıklarının büyülü atmosferi ile Finlandiya Lapland…

Lapland, Finlandiya, Norveç ve İsveç’in kutup dairesi içinde kalan masalsı bölgesine verilen isim. Kış mevsiminin muazzam güzellikteki manzaralarına ev sahipliği yapan Lapland, uzun yıllardır dünya tatilcilerinin Christmas, Yılbaşı ve Sömestr tatillerinin en çok tercih edilen rotalarından. Sanki kristal tarlasındaymış gibi hissettiren uçsuz bucaksız çayırları, ren geyikleri, Huskyler, Noel Babanın Evi derken Lapland Turu‘nda zaman adeta su gibi akıp geçiyor.

Noel Baba’nın şehri: Rovaniemi

Lapland bölgesinin en dikkat çeken kısmı ise Finlandiya topraklarında kalan kuzeyin büyülü şehri Rovaniemi. Burası Finlandiya Lapland’in başkenti. Noel Baba şehri olarak bilinen Rovaniemi, Yılbaşı, Sömestr ve Christmas Turları’nın kuzeydeki en önemli durağı olarak biliniyor. Senenin yarısı karlar altında olan Lapland ve Rovaniemi, muhteşem görseller sunan Kuzey Işıklarını görmek, geyikli kızaklarla turlara katılmak isteyenlerin akınına uğruyor.

Büyülü kuzey ışıklarını izleyin

Doğanın insanoğluna sunduğu harika bir görsel şölen… Aurora Borealis yani bilinen adıyla Kuzey Işıkları… Kutup bölgesinde gerçekleşen bu atmosferik olaya tanıklık etmek istiyorsanız Finlandiya tam da aradığınız yer. Finlandiya’nın evinizdeki rahatlığı aratmayan otellerindeki cam iglolarda konaklarsanız, gece boyunca yıldızları ve gökyüzünü rengarenk boyayan kuzey ışıklarını seyredebilirsiniz. Bu deneyimi hayatınızın unutulmazları arasına gireceği garantisini verebiliriz.

Çocukların dilekleri Noel Baba’nın Evi’ne ulaşıyor

Finlandiya Lapland’in en önemli şehri olan Rovaniemi, dünya genelinde Noel Baba’nın Evi’nin burada olmasıyla biliniyor. Bölge halkı, tam kutup daire çizgisi üzerine bir müze, bir ev ve bir postane kurmuş ve buraya da çocukluğumuzda hayalini kurduğumuz Noel Baba Evi adını vermişler.

Yılın her vakti açık olan Noel Baba Evi’ni ziyarete gelen çocuklar Noel Baba’nın kucağına oturup hediyesini alıyor ve mutlu bir şekilde evine dönüyor. Noel Baba’nın Evi ile özdeşleşmiş Rovaniemi’de, Noel Baba temalı hediyelik eşyalar, oteller, restoranlar ve eğlence parkları hakimiyet kurmuş durumda.

Husky ve ren geyikleriyle Lapland’ı keşfedin

Rovaniemi turu ile yapılacaklar listenizi Huskylerle gezi, Ren geyikleriyle safari ve buzda balık avını mutlaka not etsinler. Husky gezisine başlamadan önce Husky çiftliğinde önce köpekler tanıtılıyor. Ardından 6 ila 8 huskynin çektiği kızaklarla yarım saat süren turlar başlıyor. Turlar sırasında isterseniz ormanda sakin bir gezi, isterseniz de zorlu parkurlarda heyecan verici bir deneyim tercihi size sunuluyor.

Doğayla iç içe, beyaz örtüyle kaplı ormanlarda ren geyikleri safarisi de bir diğer alternatif. Yine geyik çiftliğinde başlayan safari turu, ren geyiklerinin çektiği kızakla unutulmaz bir maceraya dönüşüyor.

Kar motosikletleriyle orman gezisi…

Rovaniemi’nin sunduğu sınırsız etkinliklere kar motosikletleriyle geziyi ve buzda balık tutma keyfini de ekliyoruz. Kar motosikletleri gezisine başlamadan önce güvenli kullanım ve teknik özellikler anlatılıyor.

Ardından uçsuz bucaksız karla kaplı doğada, kendinizi daha da özgür hissedeceğiniz kar motosikleti gezisine başlıyoruz. Gezi sırasında ormanda gezinen tilkiler, geyikler ve Finlandiya’dan başka bir yerde bulunması imkansız olan türleri doğal yaşam alanında görme fırsatı yakalıyorsunuz.

Lapland’da buzda balık tutmanın keyfine varın…

Biraz daha sakin bir aktivite istiyorsanız kar ayakkabılarınızı giyip, karda doğa yürüyüşü turlarına katılabilirsiniz. Karda yürümenin yanında bir de balık tutmayı seviyorsanız, o zaman burası tam da sizin aradığınız yer. Buz tutmuş göllerin üzerinde buzu kırıp balık tutmak burada yapılacak en keyifli işlerden biri.

Heykellerle süslü Buz Oteli

Finlandiya Rovaniemi turuna, Buz Oteli’ni ve camdan iglooları içeren kompleksi ziyaret ederek devam ediyoruz. Buz otelinde, ilginç buz heykeller, buzdan yapılmış bar ve hatta buzdan yapılmış sauna bile bulunmakta. Görenleri hayrete düşüren buz yapıların yanında camdan igloolardan seyretmeye doyamayacağınız manzaralar sizi bekliyor.

Ranua Yaşam Parkı

Rovaniemi’den yaklaşık 80 km uzaklıktaki Ranua Vahşi Yaşam Parkı, dünyanın en kuzeyinde bulunan Hayvanat Bahçesi. Ormanın derinliklerinde konumlanmış vahşi yaşam parkında, bölgeye özgü yüzlerce tür bulunuyor. Kutup ayıları, yaban geyikler, vaşaklar… Birçok türü burada doğal yaşam alanlarında görebilirsiniz. Ranua Vahşi Yaşam Parkı’nda ayrıca dünyanın en meşhur kutup ayısı çifti, Venüs ve Manasse’yi birkaç metre uzaktan besleyebilirsiniz.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı