FutbolManşetSpor

Lefter Küçükandonyadis son yolculuğuna uğurlandı

Lefter Küçükandonyadis son yolculuğuna uğurlandı… Fenerbahçe’nin unutulmaz futbolcusu Lefter Küçükandonyadis Şükrü Saraçoğlu Stadı’ndaki cenaze töreni ardından Büyükada’da toprağa verildi.

Tribünlere gelen yaklaşık 15 bin taraftar, Lefter’i uğurladı. Cenaze törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlardan Egemen Bağış, İstanbul Valisi Avni Mutlu, aralarında Hakan Şükür’ün de bulunduğu bazı milletvekilleri, Fenerbahçe Kulübü Yöneticileri, Galatasaray Kulübü’nü temsilen İkinci Başkan Ali Dürüst, Beşiktaş İkinci Başkanı Metin Keçeli katıldı.

Başbakan Erdoğan’a protesto

Öte yandan geniş güvenlik önlemleri altında stada gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sinevizyon ekranında görüntüsü görülünce kısa süreli bir protesto oldu. Daha sonra tabutun başına gelen Başbakan Erdoğan, tribündeki yerini alırkende kısa süreli protestolar oldu. Bunun üzerine taraftarların protestolarını durdurmak için Asbaşkan Ali Koç, taraftarların bulunduğu yere gelerek onlara uyarıda bulundu. Törende Lefter’in torunları konuşma yaparken Aziz Yıldırım tezahüratları yükseldi.

Lefter’in torunları ağlattı

Tören öncesinde Lefter’in naaşı, Türk ve Fenerbahçe bayraklarına sarılı olarak Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’na getirildi. Ardından Asbaşkanlardan Ali Koç, taraftarlara yönelik olarak yaptığı konuşmada, “Buraya acımızı paylaşmaya gelen herkese teşekkürler. Camiamıza yakışan bir şekilde Lefter’i uğurluyoruz. İyi ki varsınız.” dedi. Daha sonra Lefter’in naaşı, Profesyonel Futbol Takımı’nın oyuncuları tarafından sahanın ortasına taşındı. Bu anı ayakta alkışlayan taraftarlar, “Lefter ölmedi kalbimizde yaşıyor” tezahüratında bulundu.

Cenaze töreni saygı duruşu ile başladı. Ardından Lefter Küçükandonyadis’in özgeçmişi okundu. Daha sonra konuşmalara geçildi. İlk olarak Lefter Küçüaknadonyadis’in torunları Özlem ve Özcan Katmer, ’Dedemize son sesleniş’ başlıklı şu konuşmayı yaptılar:

“Türk futbolunu, daha doğrusu Türk sporunu yüceltmiş bir insanın torunları olmanın her zaman yaşadığımız gururunu bugün burada, bu kez yüreğimiz burkularak yaşıyoruz. Dedemizi, aklımız ermeye başlayana kadar, sadece bir dede olarak olarak biliyorduk haliyle. Fakat bilinçlenmeye başlayıp, onun yaptıklarının farkına vardıktan sonra dünyanın en şanslı torunları olduğumuz gerçeğini anlamıştık. Kendisini, hayata bıraktığı bunca büyük izlere rağmen, hiçbir zaman, ama hiçbir zaman bir büyüklük kompleksi içinde görmedik. Tam tersine o, mütevazilik denilen unsurun önde gelen bir temsilcisiydi adeta. Bu nedenle, bizler topluma mal olmuş olan dedemizin topluma mal olmuşluğunu dedemizin tavırlarından değil çevremizdeki insanlardan anlardık hep.

Hayata dair, kendince yapması gerekenleri fazlasıyla yapmış ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Lefter Küçükandonyadis olarak, Büyükada’sında, her zaman bağlı olduğu ailesiyle, sade bir yaşamı tercih etmişti dedemiz.
Sade bir yaşamdı seçtiği, ama her zaman, hareketli ve yorulmak nedir bilmeyen bir canlılıkta idi bu sadelik. Bu özelliği, geçen hafta hastaneye kaldırıldığı güne kadar gözlemlediğimiz bir durumdu. Rahatsız olmasına rağmen, evden dışarı çıkmak için bizimle mücadele ederdi. 3 sene öncesine kadar, bisikletiyle adada dolaşmaktan kimse onu alıkoyamazdı. Daha geçen Temmuz ayında, denizde yüzerken biz yorulmuştuk, o yorulmamıştı. Adının anlamı gibi, her zaman “Özgür”dü bizim dedemiz.

Bize her zaman vatanına milletine yakışır bireyler olmamızı öğütlerdi. Mustafa Kemal Atatürk onun en değer verdiği varlıktı. Çocukluğu ile ilgili anıları ona sorulduğunda hep anlattığı, Atatürk Büyükada’ya geldiği zaman çocukluk arkadaşı Emin Adakan’la, Atatürk’ün elini tutma, yada elbisesine deyme yarışı yapmasıydı. Bir keresinde de bunu başarmıştı ve Atatürk’ün onun başını okşaması, onun hiçbir zaman unutamadığı en özel çocukluk anısıydı. Bunun en güzel göstergesi evindeki salonun baş köşesinde ve yeri hiçbir zaman değişmeyen Atatürk büstü idi. Hayatının yazılmasına izin verdiği kitabında, olmasını istediği ilk resim bu büst olmuştu dedemizin.

Bundan dolayıdır ki Ata’mızın “Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözlerinin içinde yer alan “Zeki”, “Çevik” ve “Ahlaklı” olmak onun en büyük düsturlarıydı. Bugün, artık bir daha sana “Hoş geldin dede” diyemiyeceğimizi bilerek, güle güle demek ne kadar da zormuş bilemezsin. Sen her zaman rekorların, ilklerin bir simgesiydin. Bugün de simgesi olduğun Fenerbahçe’nin tarihine, bu dünyadan göçerken dahi, bu törenle bir ilki daha yaşatıyorsun. Artık bu sensiz saatlerin ve yılların başlangıcında sevdiklerinle dolup taşan gelenler, arayanlar, yanımızda hissettiğimiz milyonlar, tek yürek oldu bizimle. Seninle gurur duyuyoruz demenin yetersiz olduğu bir noktadayız. Kelimelerin gerçekten kifayetsiz olması, bu olsa gerek. Bizlere çok büyük onurlar bıraktın. Bunların bir kısmını seninle beraber yaşama şansına eriştik. Büyükada’da oturduğun sokağa adının verilmesi, stadımızın tam karşısında yer alan, seninle beraber katıldığımız heykelinin açılış töreni, Fenerbahçe’nin kutsal ocağı olan Dereağzı Tesisleri’ne senin adının verilmesi bizlere bıraktığın sayısız mirasın en anlamlılarıydı. Maçlara gelip hayranlıkla seyrettiğimiz Alex’in senin elini öpmeye Büyükada’ya gelmesi ise bize yaşattığın bir başka gururdu. Daha dün, bize yaşattığın sayısız gururlara bir çok yenilerini daha ekledin. Bayan voleybol takımımız dün oynadığı maçın seramonisinde “Rahat uyu çubuklu bize emanet” pankartını açarak Vakıfbank takımı ile birlikte saygı duruşunda bulundu. İtalya’da oynadığın Fiorentina Kulübü ve Fransa’da oynadığın Nice Kulübü, sana minnettarlıklarını ve üzüntülerini bildiren taziye bildirilerini yayınladı. Yunanistan’da oynadığın AEK kulübü ise dün oynadığı maçtan önce senin için bir saygı duruşu yaptı ve taraftarları tribünlerine Türkçe olarak “Ver Lefter’e Yazsın Deftere” pankartını açtı. Ve ezeli rakibimiz Galatasaray, ismini ve resmini skorbordunda göstererek kendi sahasında oynadığı Karabük takımı ile beraber maç öncesi senin için bir saygı duruşunda bulundu. Hayatını adadığın Fenerbahçe’nin yaşadığı bu sancılı sürecin seni ne kadar üzdüğüne biz torunların şahidiz. Yaşamının son dönemecinde bile, şu anda uzun zamandır eli kolu bağlı olan ve sana çok büyük vefakarlık gösteren başkanımız Aziz Yıldırım’a gidip moral vermek için ne kadar çaba sarfettiğine, ve sana sağlığın için gitmene izin vermeyen doktorlarına ne kadar kızdığına yine bizler, torunların şahidiz. Aziz Yıldırım’ı çıkarsınlar beni alsınlar oraya
Bu durumda, en azından satırlarında ifade ettiğin mektubundaki düşüncelerine ve son yaptığın röportajında söylediğin “Aziz Yıldırım’ı çıkarsınlar beni alsınlar oraya” diyerek verdiğin mesaja ise tüm Türkiye şahittir.

Senin efsanen: dürüstlüğün, başarıların, güzel yüreğinle hayatımıza kattığın değerlerle birlikte milyonlara mal olan büyük sevdan ve örnek insanlığındır. Peşinden kuşaklar boyu giden milyonlar, seninle öğrendi, seninle güldü, seninle sevindi, seninle coştu ve seninle ağlıyor bugün. Ruhumuza kazandırdığın bu derin duygular, yaşamımızda ki kilitleri açan anahtarlar olacaktır.

Bugün burada sana içi saf sevgiyle dolu olan bu toplulukla tek yürek olarak bu karşılıksız sevgiyi kalplerimizde hissetmek, dedemizin bizlere yaşattığı bunca onurun en zirvede olduğu bir andır şüphesiz. Son yolculuğuna çıkarken bizlere yaşattığın bu duyguları ve bizlere bıraktığın bu paha biçilmez mirası, yaşadığımız sürece koruyarak bizden sonrakilere bırakacağımıza söz veriyoruz sevgili dedemiz. Dedemiz Lefter Küçükandonyadis’i ebediyete yolcu ettiğimiz bugün, buraya gelenlere ve gelemeyen ama kalbi burada olan milyonlara, tüm ailemiz adına minnet ve teşekkürlerimizi sunarız. Rahat uyu, hepimizin efsanesi sevgili dedemiz. Haklarınızı helal ediniz.”

Alex: Lefter senin çubuklu formanı gururla temsil edeceğim

Fenerbahçe Futbol Takımı Kaptanı Alex De Souza, Lefter gibi büyük insanların hiçbir zaman ölmeyeceğini söyledi.
Cuma gecesi vefat eden Fenerbahçe’nin efsanevi futbolcularından Lefter Küçükandonyadis, için Şükrü Saracoğlu Stadı’nda düzenlenen törene katılan kaptan Alex, burada kısa bir konuşma yaptı.
Lefter’i Büyükada’da ziyaret ettiği günün çok anlamlı olduğunu kaydeden Brezilyalı futbolcu, “Türkiye’de yaşadığım en mutlu en gururlu günüm Ada’da onu ziyaret ettiğim gündü. Özellikle son zamanlarda sağlık bakımından geçirdiği zor günler sonrasında vefat etti. Ben yabancı olsamda beni içten yaraladı. Bu tip insanlar hiçbir zaman ölmezler. Camialar böyle insanları unutmaz.” diye konuştu.

Alex, futbol takımı kaptanı olarak Lefter’e şu sözü verdi:
“Burada onun son yolculuğunda şu sözü vermek istiyorum. Futbol takımında bir oyuncu olarak büyük başarılarla taşıdığın çubuklu formayı Fenerbahçe’de görev yaptığım süre içinde gururla temsil edeceğim. Herşey için teşekkürler.”

Aziz Yıldırım’ın mektubu okundu

Fenerbahçe ve Türk futbolunun efsane ismi Lefter Küçükandonyadis’in düzenlenen törenle toprağa verilmesi ve katılımla ilgili Başkan Aziz Yıldırım’dan teşekkür mektubu geldi.
Sarı – lacivertli kulübün düzenlediği cenaze törenine katılan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve taraftarlara teşekkür eden Yıldırım’ın gönderdiği mektup, kulübün internet sitesinden kamuoyuna duyuruldu.
Başkan Aziz Yıldırım’ın gönderdiği mektubun detayları ise şöyle:

”Fenerbahçe Camiası bugün bir kez daha neden büyük bir camia olduğunu, Fenerbahçemizi Fenerbahçe yapan değerlerine nasıl sahip çıktığını bir kez daha ortaya koydu. Ben de Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olarak çok sevdiğim, değer verdiğim ve çok büyük saygı duyduğum değerli büyüğümüz Lefter Küçükandonyadis’in hem Stadyumumuzda hem de Büyükada’da düzenlenen cenaze törenlerine katılmayı arzu ettim. Bu sebeple avukatlarım aracılığı ile 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne izin başvurusunda bulundum, ancak başvurum maalesef reddedildi. Ancak her ne kadar fiziki olarak katılamamış olsam da kalbim ve ruhumla bugün orada, son yolculuğunda, Ordinaryüs’e taraftarlarımız ile birlikte eşlik ettim.

Değerli büyüğümüz Lefter’i son yolculuğuna uğurlarken stadyumumuzda düzenlenen törende Camiamızı yalnız bırakmayan başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. Yine bugün üzerlerinde takımlarının formaları ile Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’na Türk Futbolunun Ordinaryüsünü uğurlamaya gelen tüm sporseverlere de teşekkürlerimi iletiyorum.

Yaşamakta olduğumuz sürecin başından bu yana her an her saniye kulüplerine sahip çıkan, bizleri yalnız bırakmayan büyük Fenerbahçe taraftarına da bu vesile ile bugünkü katılımlarından dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. İyi ki varsınız, sizler Kulübümüze sahip çıkmaya devam ettiğiniz sürece Fenerbahçe Spor Kulübü her zaman başarılar yaşayacak, her zorluğa göğüs gerecek, ilelebet dimdik ayakta duracak ve yaşayacaktır.”

Egemen Bağış: Lefter’in cenazesinde Türkiye’nin renklerini gördük

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Lefter Küçükandonyadis’in cenazesinde Türkiye mozayiğinin ortaya çıktığını söyledi. Fenerbahçe’nin efsane futbolcularından Lefter Küçükandonyadis’in Büyükada’daki Aya Dimitri Kilisesi’nde gerçekleştirilen cenaze törene katılan Bakan Bağış, çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
Lefter’i Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da çok sevdiğini dile getiren Bakan Bağış, “Lefter, bir ortak sembol efsanevi futbolcuydu. Avrupa statlarında Türko Lefter diye inlettirirdi. Başbakanımızda kendisini çok severdi. Geçen bizi buraya göndermiş bizde Lefter’i ziyaret etmiştik. Lefter, Türkiye sevdalısı bir vatandaşımızdı. Onun birleştirici özelliği sabah Fenerbahçe Stadı’nda görüldü. Birçok takımdan yöneticiler oradaydı. Yine Rum kilisesinde düzenlenen törende Hristiyan vatandaşlarımızdan daha çok başka dine inanan insanlar buradaydı.Türkiye’nin bütün renklerini burada gördük. Kendisi bize gerçekten Türkiye’nin farklılığını gösterdi.” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Devlet sanatcısı ünvanı veriliyor, Devlet sporcusu ünvanı verilebilir mi ?” şeklindeki bir sorusuna ise Bakan Egemen Bağış, “Böyle bir konu olursa değerlendiririz. Spor Bakanlığımız bir çalışma yaparsa tabiki düşünülebilir. Ancak unutmayın devletin vereceği sıfatlarla bu sevgiyi kazanamazsınız. Gerçekten bu millet sevdiği insana sahip çıkıyor. İnsanın hayatı boyunca yaptıkları ile oluyor. Lefter’de on numara bir hayat yaşadı. Türkiye’de ona yakışan vedayı gerçekleştirdi.” diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü İkinci Başkanı Nihat Özdemir de, “Sabah saatlerinde Lefter için stadımızda görkemli bir tören yaptık. Başbakanımız da geldi. Oradaki coşkunun aynısını Büyükada’da gördük. Fenerbahçe camiasının başı sağolsun.” dedi.

Lefter, Büyükada’da son yolculuğuna uğurlandı

Fenerbahçe’nin efsane futbolcularından Lefter Küçükandonyadis, Aya Dimitri Kilisesi’ndeki törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Sabah saatlerinde Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda düzenlenen törenin ardından Bostancı İskelesi’nden vapurla Lefter’in naaşı yaşadığı Büyükada’ya getirildi. Taraftarlar, ünlü futbolcunun naaşını omuzlarında törenin yapılacağı kiliseye getirdi. Kilisede düzenlenen törene AB Başkanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fenerbahçe Kulübü Yöneticileri, Fenerbahçeli taraftarlar, Lefter’in ailesi katıldı.
Törenin ardından Lefter, toprağa verilmek üzere mezarlığa götürüldü.

 

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı