AfrikaDünyaManşetYaşam

Maasai kabilesi bu sefer aslan öldürmedi!

Maasai KabilesiAfrika’da geleneklerine bağlı olarak yaşayan az sayıdaki kabileden biri olan Maasai’lerde gençler için savaşçılığa geçiş töreni düzenlendi. Kenyalı Maasai kabilesinin töreni bu sefer aslan avı yapılmadan gerçekleştirildi.

Kenya’nın Maasai kabilesinden gençler için savaşçılığa geçiş töreni düzenlendi. Kabilede her 5 yılda bir düzenlenen törende, gençlerde savaşçı olmaları için aslan öldürme şartı aranıyor. Ancak bu sefer tören, aslan avlanamadan düzenlendi.

Kenya’nın Maasai kabilesi, savaşçı gençleri ile biliniyor. Kabileye ait Maasai Mara bölgesinde geçtiğimiz günlerde gençlerin savaşçılığa geçişi için tören düzenlendi. Her 5 yılda bir düzenlenen törende, gençlerde savaşçı olmaları için aslan öldürme şartı aranıyor. “Eunoto” ismi verilen törenlerde ise kutlamalar 5 gün sürüyor. Bu törenler, gençler için adetlerin devamı açısında önem taşıyor.

Bu yıl kabilenin Oloirien ve İltorrobo alt gruplarının gençleri için tören ise ilk defa aslan avlayamadan düzenlendi. Geçtiğimiz yıl Kasım’da kabile gençlerinin başarısız 3 aslan avlama girişimi olmuştu. İlk girişimde 7 kişilik gruptan 6 kişi aslan tarafından öldürülmüştü. İkinci ve üçüncü aslan avlama girişimi ise sayısı azalan aslanları korumak için görevlendirilen korucular tarafından engellenmişti.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı