BiyografiVideo

Michelle Bachelet Kimdir? Michelle Bachelet Video Biyografi

Michelle Bachelet Kimdir? Michelle Bachelet Video Biyografi…

Şili devletinin ilk kadın başkanı olan Michelle Bachelet 29 Eylül 1951 yılında doğdu.

Ana dili İspanyolcanın yanı sıra akıcı olarak İngilizce, Almanca, Portekizce ve Fransızca konuşabilen Michelle Bachelet siyasi açıdan aktif bir ögrenciydi.

Gençlik yıllarında annesiyle birlikte tutuklanan ve hapiste kötü muameleye maruz kalan Bachelet,Avustralya’ya oradan da eski komünist Dogu Almanya’ya sürgüne gönderildi.

“ İşkence korkunç, özellikle de psikolojik açıdan, çünkü o kadar aşağılanıyorsunuz ki…”diyen Michelle Bachelet,1979 yılında ülkesine döndü.Çocuk doktoru olan Michelle Bachelet, askeri konularda çalışmalar yaptı.

Babası, Augusto Pinochet tarafından tutuklanmış ve öldürülmüş eski bir general olan Michelle Bachelet,1990’da girdiği Şili sosyalist partide Sağlık bakanlığı, Şili Güvenlik bakanlığı görevlerinde bulundu.  Kadın sorunu konusunda oldukça duyarlı olan Michelle Bachelet,kadın politikası açısından büyük bir başarı sağladı.

Michelle Bachelet 2006 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 53.5 oyla birinci oldu. 11 Mart 2006’da göreve başlayan Bachelet, 2009 seçimlerinde kendisine %84 halk desteği olmasına rağmen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmadı.

Bachelet 11 Mart 2010 tarihinde görevini yeni Cumhurbaşkanı Sebastian Piñera’ya devrederek emekli olmayı tercih etti.

[media id=1654 width=610 height=340]

 

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı