FutbolGündemManşetMedyaSpor

Türk futbolu için ciddi bir tartışma sürecinin yaşanması gerekiyor!..

Haliç Üniversitesini Futbolda Avrupa ve Dünya Şampiyonu yapan National Turk yorumcusu Teknik Direktör Müslüm Kemal Gülhan, dün gece oynanan ve 1-0 yenildiğimiz Azerbaycan-Türkiye maçını sizler için yorumladı.

İşte Müslüm Gülhan’ın yorumuyla Azerbaycan-Türkiye maçı; Almanya maçı Hiddink açısından nasılsa mağlup olunacak bir maç olarak görülüyordu. O skoru 1-0, 2-0 olarak beklerken 3-0 olmasına üzüldü. Zaten sahaya çıkarttığı takım sadece Almanya’yı durdurmaya yönelikti.”

Guus Hiddink’in hiçbir şekilde hücum organizasyonuyla ilgili bir planı yoktu. Yani Sabri’den ziyade Hamit’i sol çizgide oynatması bence Türkiye açısından en vahim durumdu. Sadece Hamit üzerinden hücum yapmamız gerekirken Hamit Lahm’ı durdurmaya çalıştı. Bu olumsuz psikoloji bizim gibi sistematik yapıya sahip olmayan, duygusal tepkilerle mücadele etmeyi seven takımın dibe vurmasına neden oldu.

Haliyle bu Azerbaycan maçına da yansıdı. Üzüntü verici olay ise Hiddink’in Almanya’yı Dünya 3’üncüsü olarak göstermesi ama bilmediği Türkiye’nin de dünya üçüncüsü olduğu. Böyle bir mazeret olamaz. Azerbaycan’a bakıyoruz futbolda çok geri olarak görmemize rağmen Alman teknik adam Vogts sayesinde oyun prensiplerini ortaya koyuyorlar. Bu bile bizim için ibret verici bir durum. Çünkü biz hiçbir prensibe sahip olmadan maça Hollanda sistemiyle başlayıp Langa sistemiyle bitiriyoruz.

Hiddink’in Türkiye’de sadece 7 maç seyrederek bir milli takım oluşturması mümkün değil. Eğer süreç Oğuz Çetin’in raporlarına kaldıysa durum daha da vahim. Fatih Terim’in burada bir haklılığı ortaya çıkıyor. Oğuz Çetin, Fatih Terim’in kendilerini hiçbir şeye karıştırmadığından şikayet ediyordu. Eğer işe karıştırarak bugün yaşadığımız süreci o zaman yaşatacaksa Fatih Terim Oğuz’u işe karıştırmamakla haklıymış. Bence Türk futbolu için ciddi bir tartışma sürecinin yaşanması gerekiyor.

Müslüm Gülhan / National Turk

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı