AmerikaAvrupaGündemManşetPolitikaSon Dakika

NATO Zirvesinde Stoltenberg’den Türkiye açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye askeri operasyonunu durdurdu. Şiddette ciddi bir azalma var. Bundan sonra siyasi çözüm için çabalamalıyız.” dedi.

Jens Stoltenberg ve ABD Başkanı Donald Trump, Londra’da NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında bir araya geldi.

Stoltenberg, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye askeri operasyonunu durdurdu. Şiddette ciddi bir azalma var. Bundan sonra siyasi çözüm için çabalamalıyız.” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “NATO’daki dostlarımız YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmezse, atılacak her türlü adımın karşısında oluruz” diyerek Londra Zirvesi’ne giderken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bu sorunun çözüleceğini garanti edemeyeceğini duyurdu.

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik planlarının NATO tarafından desteklenmemesi durumunda ittifakın Polonya ve Baltık ülkelerine yönelik savunma planlarını bloke edeceği ortaya çıkarken, Stoltenberg Londra Zirvesi bittiğinde bu meselenin çözülmüş olup olmayacağı sorusuyla karşılaştı.

ABD Başkanı Donald Trump’la kahvaltının ardından gazetecilere konuşan NATO Genel Sekreteri, şu karşılığı verdi:

“Böyle bir vaatte bulunmayacağım, tüm söyleyebileceğim, konu üzerinde çalıştığımız. Ama bu demek değildir ki, NATO’nun Baltık ülkelerini savunmak için planı olmasın.”

NATO Antlaşması’nın bir üyeye yapılan saldırıyı tüm üyelere yapılmış sayan ve ortak savunma öngören 5’inci maddesinin hala geçerli olup olmadığının sorgulanmasına ilişkin ‘bunu doğru bulmadığını’ ifade eden Stoltenberg, NATO’nun hala ABD’de güçlü desteğinin bulunduğunu, bazı yetkililer transatlantik bağı sorgularken vatandaşların NATO’yu desteklemesinin büyük bir paradoks olduğunu söyleyerek ekledi:

“Kötü söylemle karşılaşsak da hammaddemiz olağanüstü iyi.”

Üye ülke liderlerinin Kuzey Atlantik ittifakının kuruluşunun 70. yılını kutlayacağı Londra Zirvesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ABD Başkanı Trump tarafından boşlandığı için ‘NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiği’ açıklamasının gölgesinde toplanıyor.

Macron, Economist’e yaptığı açıklamalarda, güvenlik garantisi sunan 5. maddeye inancının kalmadığını ima ederken bunun için ABD ve Türkiye’yi suçlamıştı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı