AvrupaDünyaGündemManşet

Neonazi teröründe bir kişi daha gözaltında

Neonazi teröründe bir kişi daha gözaltına alındı.

Almanya’da 2000 ile 2007 yılları arasında dokuz göçmen ve bir polis memurunu öldürmekten sorumlu tutulan aşırı sağcı terör hücresine yardım ettiğinden şüphelenilen bir kişi daha gözaltına alındı.

Alman polisine bağlı terörle mücadele özel timleri(GSG 9), Brandenburg eyaletinde bir eve yaptıkları operasyon sonucunda 32 yaşındaki Andre A. ‘yı gözaltına aldı.Özel tümler, zanlının Zwickau’daki evinin yanı sıra Dresden ve Jena kentlerinde toplam 4 eve baskın yaptılar.

Yaklaşık 90 polisin katılımıyla yapılan baskınlarda evlerin aranmaya devam ediyor.

Federal Başsavcılık’tan yapılan açıklamaya göre zanlı hakkında 2007 yılında “insanlık dışı propaganda filmleri üretme” şüphesi bulunuyor. “Nasyonal Sosyalist Yeraltı” adlı terör hücresinin cinayetlerinin övüldüğü filmlerde ayrıca Köln kentinde düzenlenen iki bombalı saldırı hakkında televizyon kanallarında çıkan haberlerden parçalar yer alıyor. Hazırlanan filmlerde “Nasyonal Sosyalist Yeraltı” örgütünün imzası yer alıyor.

Soruşturma makamları zanlının 2003 yılından beri aşırı sağcı terör hücresinin üyeleri Uwe B, Uwe M. ve Beate Z. ile ilişkili olduğunu düşünüyor. Andre A.’nın bu üçlüyle yakın ilişkide olduğunu güçlendiren en somut delil ise, zanlının 2009 yılının mayıs ayında kendisi ve eşi için aldığı indirimli tren biletlerini hücrenin iki üyesi Uwe B. ve Beate Z.’ye vermiş olması.

Resmi olmayan bilgilere göre zanlı, yine şüpheliler arasında yer alan ve aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti üyesi olduğu söylenen ağabeyinin evinde gözaltına alındı. Ayrıca Andre A.’nın Saksonya eyaletindeki aşırı sağcı “Brigade Ost” (Doğu Tugayı) grubuna üye olduğu sanılıyor.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı