Sadece NationalTurk'de

Nestle Küba’da fabrika kuruyor

Dünyaca ünlü çikolata ve kahve markası Nestle, Küba’daki yeni fabrika için anlaşmaya yakın olduğunu açıkladı.

Nestle Başkan Yardımcısı Laurent Freixe, Küba’nın başkenti Havana’da yaptığı açıklamada, kahve ve bisküvi ürünleri üretmek için 50 milyon dolar ila 60 milyon dolarlık bir fabrika kurmak için yeni bir ortak girişim kurma konusunda Küba ile anlaşmaya varmaya yaklaştıklarını belirterek “Görüşmeler çok gelişti; şimdi onları son haline getirmek ve finansman konularını tamamlamak daha da önemli” dedi.

Freixe, Havana’nın batısında bulunan Mariel özel kalkınma bölgesinde yapılacak yeni yatırımları görüşmek üzere Küba’yı ziyaret etti.

Küba, son yıllarda ekonomiyi canlandırmak, yeni bir yatırım kanunu çıkartmak ve şirketler için önemli vergi ve gümrük avantajları sunan Mariel bölgesini yaratmak amacıyla yabancı fonları çekmek için harekete geçmişti.

Nestle, Nespresso markasıyla ABD’de 50 yıldan beri satılan ilk Küba kahvesine imzasını atmıştı. Nespresso’nun gösterdiği başarı, Küba’ya fabrika kurma fikrine ön ayak oldu.

Şu ana kadar 19 yabancı girişimin onaylandığı Mariel, 2008’den beri ülkeyi yöneten Raul Castro’nun merkezi planlı ekonomisini güncelleme konusundaki çabalarının bir parçası.

 

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı