AvrupaDünyaGündemGünün OlayıManşetPolitika

Putin muhalifi en zengin adam yine suçlu bulundu

Mahkemeye çıkan, Rusya’nın eski en zengin adamı Mikhail Khodovkosky ikinci mahkemesinde de kara para aklama ve rüşvetten dolayı suçlu bulundu.

Khodorkovsky’nin suçlu bulunması yönündeki beklentiler sonuçsuz kalmadı ve petrol devi Yukos’un eski başkanı Khodorkovsky, eski ortağı Platon Lebedev’le birlikte suçlu ilan edildi.

Khodorkovsky’nin suçlu ilan edilmesini ise 20’ye yakın kişi mahmeke dışında protesto etti. Protestocular Khodorkovsky’nin suçsuz olduğu yönünde pankartlar taşıdı.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in ilk göreve geldiği dönemde,  baskısıyla yargıyı etki altına aldığı ve bir zamanlar Rusya’nın en zengin adamını vergi kaçakçılığı öne sürerek etkisiz hale getirdiği öne vurgulandı.

Rusya’da, 2012’de başkanlık için yeniden yarışması beklenen Vladimir Putin’in, Khodovkovsky’i bu sürenin sonuna kadar hapiste tuturmak istediği ve baskı yaptırdığı dile getiriliyor. Daha önce Rusya devlet başkanı olan ve şu anda Rusya başbakanlığı görevini sürdüren Vladimir Putin’in, Khodovkosky’i potitik nedenlerden dolayı hapse attırdığı öne sürülüyor.

Altı yıl daha hapis yatması beklenen Khodovkovsy, Putin’in rakiplerini desteklediği için saf dışı bırakıldığı görüşü ülkede ağırlık kazanıyor.

Soveytler Birliği’nin 1990’lardaki dağılışının ardından servetini katlayan Khodorkovsky, Boris Yeltsin’in 1996’daki seçimlerde yeniden seçilmesi için servetini kullanmıştı.

NationalTurk.com

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı