GündemManşetPolitikaTürkiye

Saadet Partisi Kongresi’nde Erbakan’a darbe

Saadet Partisi Kongresi’nde eski Genel Başkan Necmettin Erbakan’ın ile Numan Kurtulmuş’un liste yarışı kavgaya dönüştü. Seçimi 310 oyla Numan Kurtulmuş kazandı.

Olağanüstü Büyük Kongre’de eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın “yeşil liste” adını verdiği ve içerisinde Milli Görüş’te ilk dava arkadaşları olan isimlere yer vermesi, Numan Kurtulmuş’un da genç isimleri Beyaz Listesi’ne koyması gerilim yarattı.

Listelerin okunmasının ardından ise delegeler tek liste istediklerini ve aksi takdirde oy kullanmayacaklarını söyleyince gerilim daha da arttı.

Erbakan adına konuşma yapan İçişleri Eski Bakanı Oğuzhan Asiltürk “Biz değişmeden yenileşme istiyoruz. Burada hepimiz kardeşiz. Biz yıllarca bu davanın içinde yer aldık. Partinin her aşamasında yer aldık” diyerek eski isimlerin listelerde yer almasına tepki gösterenleri eleştirdi.

Daha sonra kürsüye çıkan Numan Kurtulmuş ise adının konduğu yeşil listeden istifa ettiğini açıklayarak şunları söyledi:

“Hayatımın her döneminde bu davanın içinde oldum. Son günlerde Saadet Partisi ile ilgili bir rüzgar esiyor. İktidar olmamıza çok yakın bir süreç kalmıştır. Çok hızlı bir ilerleme kaydettik. Tümseği aşmaya az bir vakit kaldı. Listedekilerin benim gibi koşması lazım. Listeye şu girdi, bu çıktı, konuşmayacağım. Mesele daha hızlı, güçlü çalışacak kadro oluşturmaktır. Her bölgeyi temsil etmeleri için il başkanlarını GİK’e aldık. Tecrübeli isimleri de Yüksek İstişare Kurulu’nda değerlendireceğiz.”

Erbakan’ın listesinde yer alan 42 kişi yeşil listeden istifa etti. Böylece, oylamaya geçilmeden Erbakan’ın listesi delinmiş oldu.

İki liste için 1250 delegenin oy kullanmaya başladığı sırada ise Erbakan yanlıları olay çıkardı. Kürsüyü işgal eden bir grupla Kurtulmuş yanlıları arasında arbede yaşandı.

Olayların büyümesi üzerine İlçe Seçim Kurulu Başkanı, polislerin müdahale etmesini istedi.

Emniyetin müdahalesinin ardından oylama tekrar başladı. Erbakan taraftarlarının “Erbakan’ı seven oy kullanmasın” boykotu sonuç verdi ve ilk oylamaya 1250 delegeden sadece 634’ü katıldı.

63 oy geçersiz sayılırken, 571 oy alan Kurtulmuş, salt çoğunluk gerektiği için ilk turda seçilemedi. İkinci turda da Kurtulmuş 279 oyda kaldı. Salt çoğunluk şartı aranmayan üçüncü tur oylamada ise kullanılan 316 oyun 310’unu alan Numan Kurtulmuş ikinci kez Saadet Partisi Genel Başkanlığı’na seçildi.

Kurtulmuş’un listesinde 42 yeni isim yer aldı. Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan, kızı Elif Erbakan Altınöz ve damadı Mehmet Altınöz’ün kardeşi Orhan Altınöz’ün yanı sıra Şevket Kazan ve Mete Gündoğan, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Tekdal, Celal Asiltürk ve Yasin Hatipoğlu gibi isimler yer almadı.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 83) Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 69)
Bağlantılar

4 Yorum

  1. erbakan her zaman kazanmış yinede kazanan taraf o.müslüman her daim kazanandır,numan ula biraz adam ol

  2. başkanın açıklamalarına göre hoca gönderilen listeden bazılarını çizmiş bunlar sonradan gelen başka partlerden katılanlar başkanda 10 kişilik hakkım yokmu diye özellikle hocanı kazan ve asiltürkün isimlerini siliyor teşkilat olarak bizde onu siliyoruz

  3. eğer birileri gerçekten “erbakan’ı sevmeyen oy kullanmasın demişsse ve bu yüzden delegelerin yarısından çoğu oy kullanmamışsa; bu milli görüşün temsilcisi saadet partisinin delegelerinin milligörüş’ten hiç nsiplenmediklerine işaret. Tv de sayın asil türk ü dinledim. Sinirimden içim içimi yedi. Şurda seçimlere çokta büyük zaman yok. Sayın asiltürk açıklamalarıyla midemi bulandırdı. Bütün dünyanın saadeti mi daha önemli yoksa eski emektarlara jest yapmak mı? Milli görüş hareketi erbakan dan en az 1000 sene daha yaşlıdır. Milligörüş bumilletin vicdanının, tabii hakikatinin görüşüdür. Benim düşüncem birileri hocanın adını kullanarak saadet partisine bilerek veya bilmeyerek büyük zarar vermişlerdir. Durum bundan ibaret…

  4. burada dış güçler nifak tohumları ekmeye çalışıyor rabbim hayırlı etsin erbakancılık yapanlara sesleniyorum hocam yarın oburgün vefat ederse siz ne halt edeceksiniz bu parti kişiye endexli değildir görüş önemlidir…numan kurtulmuşa yeni dönemde rabbim yardım etsin hocam da bi basın açıklamasıyla herşey düzelecektir…hocamın listesi yoktur oğuzhan asiltürk ortalığı karıştırıyor…asiltürk liste hazırlamıştır önümüzde ki günlerde göreceğiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı