AmerikaGündemManşet

Sahte test sonuçları verdi, NASA’yı 700 milyon dolar zarara uğrattı

ABD’nin Oregon eyaletindeki kalıp alüminyum üreticisi şirketinin NASA’ya sahte test sonuçları verdiği ve 700 milyon dolar zarara uğrattığı belirtildi. Şirketin 19 yıl boyunca sadece NASA’yı değil, aralarında ABD hükümetinin de bulunduğu yüzlerce müşterisini de dolandırdığı ifade edildi.

Sciencealert’de yer alan habere göre, NASA, iki uydu fırlatma denemesinin başarısız olma sebebinin, kendilerine alüminyum bileşenleri sağlayan firmanın sahte test sonuçları vermesi olduğunu açıkladı.

Sapa Profiles Inc isimli firmanın söz konusu iki başarısız roket denemesi dolayısıyla NASA’yı 700 milyon dolar zarara uğrattığı belirtildi.

Habere göre, şirketin sahte test sonuçları verdiği, NASA’nın 2009 ve 2011 yıllarında başarısızlıkla sonuçlanan roket fırlatma denemeleri ile ilgili yaptığı teknik araştırma sonucunda ortaya çıktı.

NASA Roket Fırlatma Birimi Dİrektörü Jim Norman, “Ülkemiz endüstrisinde ihtiyacımız olan standartlara uygun malzemeler üretildiğine ve doğru testler yapıldığına güvenebilmemiz çok önemli. Bu vakada güvenimiz istismar edildi” dedi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı