GündemManşetSon DakikaTürkiye

Sakarya’da radyoaktif madde paniği! Sokak karantinada

Sakarya Arifiye’de radyoaktif madde bulunduğu iddia edilen evin olduğu sokak ve çevresi önlem olarak karantinaya alındı.

Alınan bilgilere göre Sakarya’nın Arifiye ilçesine bağlı Neviye Mahallesi Irmak Sokak’taki evde radyoaktif madde bulunduğu ihbarı üzerine AFAD ekipleri, tedbir amacıyla sokakta yaşayanları bölgeden uzaklaştırdı.

AFAD ekiplerinin ölçümleri devam ederken yetkililer, söz konusu maddelerin baraj inşaatındaki çeliklerin ölçülmesinde kullanılan makinenin parçaları olduğunu belirtti. Ayrıca bölgeye Ankara’dan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) uzmanları da çağrıldı.

“Malzemeler meğerse radyasyonluymuş, biz anlayamadık”

Ev sahibi Emin B, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlu Eyüp B’nin baraj inşaatında çalışan amcasının oğlunun yanına gittiğini belirterek, oğlunun inşaat alanında bulduğu tespih tanelerine benzeyen 3-4 parçayı eve getirdiğini söyledi.

Emin B, “Malzemeler meğerse radyasyonluymuş, biz anlayamadık. Çocuk cebinde eve getirdi, ben ellemedim ama çocuklar da baktı. Çocuk, evvelki gün rahatsızlandı. Hastaneye götürdüğümüzde iğne vurdular.” diye konuştu.

Bu arada, Eyüp B’nin götürüldüğü, tedbir amaçlı karantinaya alınan Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi, yeniden hizmete açıldı.

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızılcık Barajında işçi olarak çalışan Cumhur Tarık B’nin amcasının oğlu 16 yaşındaki Eyüp B. ile baraja gittiğini ve çocuğun baraj inşaatında boru kaynaklarında sızdırmazlık testi yapan (Röntgen çeken) tespih şeklindeki radyoaktif madde yaydığı düşünülen ve baraj inşaatı yetkililerinin kaybolduğunu bildirdikleri bir parçayı bularak bunu alıp evine götürdüğünü dile getirdi.

Eyüp B’nin bir süre sonra rahatsızlanarak Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezinde tedaviye alındığını belirten Coş, “Kalça bölümünde kızarıklar meydana geldiği anlaşıldı. Olay yerine AFAD ekibi geldi, mahalle sakinleri olay mahallinden uzaklaştırarak güvenlik tedbiri alındı. Ankara’dan Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan (TAEK) da ekip intikal etti. Yapılan ölçümlerde yayılmış radyoaktif madde tespit edilmedi. Radyoaktif kalıntı olabileceği varsayımıyla alınan tedbirler kaldırıldı. Şahıs, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi kontrol altında olup hayati tehlikesi yoktur.” şeklinde konuştu.

Bu arada Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği yetkilileri, şu ana kadar hastaneye başvuran Eyüp B. ile muayeneyi yapan doktor ve diğer 8 kişide herhangi bir olumsuz durum olmadığını, radyasyon temasının bulunmadığını bildirdi. Şu an hastanede kontrol altında tutulan 10 kişinin taburcu edileceği belirtildi.

Evin bulunduğu sokaktaki karantina kaldırıldı
Sakarya’nın Arifiye ilçesinde “radyoaktif madde” olduğu iddia edilen evin bulunduğu sokaktaki karantina kaldırıldı.

Neviye Mahallesi Irmak Sokak’taki evde radyoaktif madde bulunduğu ihbarı üzerine inceleme yapan UMKE, AFAD ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) yetkililerinin karantinaya aldığı sokaktaki tedbirlere son verildi.

Tedbirlerin kaldırılmasının ardından sokak başında bekleyen vatandaşlar evlerine girmeye başladı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı