GündemManşetPolitikaTürkiye

Açılan sandık yüzde 73 / İşte seçim sonuçları… (Seçim sonuçları 2011)


2011 Genel Seçimlerinin ardından sandıkların yüzde 73’ünde oylar sayıldı. Seçim sonuçları AKP’nin büyük yükselişini ortaya koyuyor. 2011 seçim sonuçları…

Açılan sandıklara göre resmi olmayan sonuçlar şöyle;

AK Parti: Yüzde 51.44

CHP yüzde 24.68

MHP yüzde 13.43

Bağımsız Adaylar yüzde 6:07

Seçim sonuçları 2011, yasağın kalkmasının ardından tüm duyurulmaya başlandı.

Liderler oyunu kullandı

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oyunu İstanbul Üsküdar’daki Burhaniye İlköğretim Okulu’nda kullandı. Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte aynı sandıkta oyunu kullandı. Başbakan Erdoğan’ın oyunu kullandığı 2182 numaralı sandıkta 293 seçmen bulunuyor. Başbakan Erdoğan oyunu kullandıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Aldığı ilk haberlere göre sakin bir şekilde seçimin devam ettiğini belirten Başbakan Erdoğan, “Katılım oranının en yüksek olduğu bir seçim yaşanması söz konusu. Neticeye herkesin saygı göstermesi gerekir. Seçim sonuçları şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da eşi ve oğlu ile birlikte Arjantin İlköğretim Okulu’nda oyunu kullandı. Kemal Kılıçdaroğlu oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada demokrasi şöleni yaşandığını belirterek “Umuyorum, demokrasi ve özgürlüğü bu ülkeye getirmek için çabalarımız yerini bulur” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise oyunu Ankara Anıttepe İlköğretim Okulu’nda kullandı. Bahçeli, “Genel seçimlerinin büyük Türk milletine, bütün siyasi partilere ve onların değerli adaylarına hayırlı uğurlu olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ederim. İnşallah seçim sonuçları milletimiz için hayırlı olur” ifadelerini kullandı.

Oy verme işlemi bitti, seçim sonuçları bekleniyor

üksek Seçim Kurulu (YSK), Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy verme işlemi 16.00’da, diğer illerde 17:00’de sona erdi.

Her türlü yayın yasağı saat 21.00’e kadar devam edecek. 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK’nın bildirileri yayınlanabilecek. Yayın yasağı, YSK’nın kararıyla daha erken bir saatte de kaldırılabilecek.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı