FutbolGündemManşetSon DakikaSpor

Şike davasında son durum / Aziz Yıldırım tahliye olamadı, ortalık karıştı

Şike davasında son durum / Aziz Yıldırım tahliye olamadı, ortalık karıştı… Şike davasında 7 isme tahliye çıktı. Aziz Yıldırım için tahliye kararının verilmemesi sonrası Fenerbahçeli taraftarlar olay çıkardı.

Şike davasında 7 tahliye

”Futbolda şike” iddialarına ilişkin davanın tutuklu sanıklarından Şekip Mosturoğlu, Ömer Ülkü, Coşkun Çalık, Bülent Uygun, Mecnun Otyakmaz, Cemil Turan ve Mehmet Yenice’nin tahliyesine karar verildi.  Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada verilen aranın ardından mahkeme heyeti, ara kararını açıkladı.  Buna göre, tutuklu sanıklar Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, teknik direktör Bülent Uygun, Cemil Turan, Coşkun Çalık, Ömer Ülkü ve Mehmet Yenice’nin, suç vasfının değişme ihtimali göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Metris’te duygusal anlar

‘Futbolda şike” iddialarına ilişkin davada tutuksuz yargılanmalarına karar verilen 7 sanıktan 6’sı, Metris Cezaevinden tahliye edildi. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinin tahliye kararının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinden Metris Cezaevine götürülen Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, teknik direktör Bülent Uygun, Cemil Turan, Coşkun Çalık ve Mehmet Yenice, buradaki işlemleri tamamlandıktan sonra cezaevinden tahliye oldu.

Tahliye olan sanıkları, cezaevi önünde uzun süre bekleyen yakınları ve bir grup taraftar karşıladı.  Şekip Mosturoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ailelerine kavuştukları için mutlu olduklarını, ama buruk bir sevinç yaşadıklarını söyledi.

Mosturoğlu, ”Başkanımız, yönetici arkadaşımız İlhan bey, diğer arkadaşlarımız tahliye olmadılar. Onun için ruhumuz içerde, vücudumuz dışarda. Arkadaşlarımız masum. Masumiyetlerine en az kendi masumiyetimiz kadar inanıyoruz. İnşallah onlar da en kısa sürede tahliye olacaklar. İnşallah hem o arkadaşlarımızın hem kendimizin aklanması noktasında gereken her türlü savunmayı yapmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Mecnun Otyakmaz da gazetecilerin soruları üzerine, ”İddianame açıklandığında sadece Fenerbahçe maçıyla ilgili olduğunu gördük. Bu, tutuklanmamıza çok büyük etkendi. Biraz özel yetkili mahkemelerin işleyişiyle mücadele etmek zorunda kaldık. Tanıklar tamamlandıktan sonra içerdeki arkadaşlarımızın da tahliye olacağını ümit ediyor, bekliyoruz. İçerideki arkadaşlarımızın masumiyetine de tüm kalbimizle inanıyoruz” ifadelerini kullandı.  Otyakmaz, bir gazetecinin, ”Bu karar, Sivasspor’un aklanması demek midir-” şeklindeki sorusuna karşılık da ”Tabii ki öyle. Şimdi erkenden konuşmayalım. Her şey zaman ilerledikçe ortaya çıkacaktır. İfademizde zaten söyledik. Her şey ayan beyan ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Tahliye olan sanıklar, yakınlarına ait araçlarla cezaevinden ayrıldı.  Bu arada, tutuksuz yargılanmalarına karar verilen 7 sanıktan Ömer Ülkü’nün de işlemlerinin tamamlanmasının ardından Silivri Cezaevinden tahliye olacağı öğrenildi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada verilen aranın ardından mahkeme heyeti, ara kararını açıkladı.  Buna göre mahkeme heyeti, Emmanuel Emenike, Korcan Çelikay, Tayfur Havutçu, Ümit Karan, Serdal Adalı ve Göksel Gümüşdağ’ın da aralarında bulunduğu 33 tutuksuz sanığın, bir sonraki celsede savunmalarının alınması için hazır edilmesine karar verdi.

Tutuklu sanık Olgun Peker’in 2010 ve 2011 yıllarında yurt dışına giriş-çıkış tarihlerinin gönderilmesi için emniyete yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen birinci ”Ergenekon” davasında gizli tanık olarak dinlenen ”Poyraz”ın beyanlarının bir örneğinin mahkemeye gönderilmesine hükmetti.
Türkiye Süper Lig ve 1. lige ait iddianamede belirtilen futbol maçlarına ilişkin kayıt görüntülerinin gönderilmesi için yayıncı kuruluşa yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, aralarında TFF Başkan Adayı Yıldırım Demirören ve Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı’nın da bulunduğu 21 kişinin tanık olarak dinlenilmesinin, henüz sanık savunmalarının tamamlanmamış olmasından dolayı daha sonra değerlenilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübüne yazı yazılarak, 15 Mayıs 2011 günü oynanan Trabzonspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçında kulüp yönetimi tarafından maçla ilgili olarak kendi futbolcularına başarılı olmaları için maç primi verilip verilmediğinin sorulmasına hükmetti.

Sanıklardan Yusuf Turanlı, Ömer Ülkü, Olgun Peker, Ahmet Çelebi, Bülent Uygun, Abdullah Başak, Sami Dinç, Tamer Yelkovan, Faruk Taşseten, Bülent İşçen ve Mehmet Yenice’nin haklarındaki seyir yasağının kaldırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, sanıklardan Zafer Tüzün, futbolcular İbrahim Akın ve İlhan Çelikay ile kaleci Korcan Çelikay’ın haklarındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Tamer Yelkovan’ın da aralarında bulunduğu 16 tutuklu sanığın, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların, delilleri karartma ihtimalinin bulunması ve koruma tedbirlerinin uygulanmasının yeterli olamayacağından bu hallerinin devamına oy birliğiyle hükmetti.  Duruşma 26 Mart Pazartesi gününe ertelendi.  Bu arada, bugünkü tahliyelerin ardından söz konusu davadaki tutuklu sanık sayısı 16’ya indi.  Mahkeme heyetinin ara kararının açıklanması için sadece sanık avukatlarının salona girişine izin verilmesi ve basın mensuplarının salona alınmaması dikkati çekti.  Öte yandan, tahliye kararını öğrenen sanık yakınları adliye sarayı içinde büyük sevinç yaşarken, bazılarının baygınlık geçirdiği görüldü.

Aziz Yıldırım tahliye olamadı / Taraftarlar olay çıkardı

Futbolda şike” iddialarına ilişkin davada, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticilere destek veren taraftarlar, mahkemenin tahliye taleplerine ilişkin kararını açıklamasının ardından polisin üzerine çok sayıda şişe atınca, çevik kuvvet ekiplerinin müdahalesiyle dağıtıldı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde dün sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan, akşam saatlerinde ise büyük bir yoğunluğa ulaşan taraftar topluluğu, adliye önündeki meydanı adeta tribüne çevirdi.  Başkan Aziz Yıldırım, kulüp yönetim kurulu üyeleri Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu, mali işler müdürü Tamer Yelkovan ile amatör şubeler koordinatörü Cemil Turan’ın tahliye edilmesi umudunu taşıyan taraftarlar, mahkemenin tahliye taleplerine ilişkin kararının ardından, kulüp başkanı Yıldırım’a tahliye çıkmayınca polisin üzerine çok sayıda şişe attı.

Adalet sarayı önünde önlem alan çevik kuvvet ekipleri, taraftarlara önce tazyikli suyla, sonra da biber gazıyla müdahale etti.  Taraftarların tribüne çevirdiği meydan bir anda savaş alanına dönerken, taraftarlar yapılan müdahale üzerine kaçıştı. Müdahale nedeniyle bazı taraftarların yerde kaldığı görüldü.

Bağlantılar

2 Yorum

  1. Fenerbahçelilerden ancak bu beklenebilirdi.Tuttuğunuz futbol takımı kalitenizi gösterir.İşte bu yüzden kimse Fenerbahçelileri sevmiyor.Herkese saldırıyorlar ,onlar için herkes düşman.Umarım Demirören ile plandıkları herşey ellerinde patlar…

  2. şimdi bu taraftarlar pkk lılar gibi polise saldırıyor.bu ne tuhaf iş arkadaş.adam suçlu çıkarsa ne yapacaklar.peygamber gibi peşinden gidiyorlar.unutmayınki gerçekler birgün ortaya çıkacak….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı