DünyaEğitimGündemLatin Amerika

Şili halkı eğitim hakkı garantisi istiyor

Şilili muhalif milletvekilleri, eğitim hakkını anayasal olarak garantiye almak için anayasal reform yasa tasarısı sundu.

Tasarının, Deniz Üniversitesi’ndeki öğrencilerin, enstitünün kapatılma ihtimali neticesinde karşılaştığı durum üzerine sunulduğu Komünist Parti tarafından belirtildi.

Prensa Latina’nın haberine göre,yasa tasarısı, Hristiyan Sol Partisi’nden Sergio Aguilo, Sosyalist Parti’den Denise Pascal, Radikal Sosyal Demokrat Parti’den Marcos Espinosa, Komünist Parti’den Guillermo Teillier ve Demokrasi İçin Partisi’nden Girardi Cristina ile Rodrigo Gonzalez tarafından sunuldu.

Girardi, anayasanın, devletin eğitim hakkını sağlama ve bu hakkın uygulanmasını koruma görevi olduğunu fakat pratikte mağdurlar bu hakkın ihlal edildiğini hissettiklerinde uygulamanın korumak amacıyla kullanılamadığını belirtti.

Bu sırada Komünist Parti Başkanı Teillier, kaliteli eğitim için devam eden kavganın önemine değinde ve kolejlerin karşılaştığı kriz hakkında uyarıda bulundu.

Deniz Üniversitesi öğrencilerinin akademik geleceği, 29 Ekim’de Eğitim Bakanı’nın, gerçekleştirdiği denetimi takiben enstitünün legal statüsünü ve resmi akreditasyonunu değiştirmesi üzerine tehdit altına girmişti.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı